„Rosja jest dziś największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa świata” – stwierdził szef MON podczas środowej konferencji w Brukseli.

Odpowiadając na pytania podczas debaty na temat zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie, Antoni Macierewicz przychylił się do tezy, że Rosja jest krajem „o zupełnie odmiennej konstrukcji od krajów cywilizacji zachodniej, krajem inaczej stawianych celów i inaczej realizowanych”.Dodał, że najważniejszą kwestią jest, że Rosja posiada „głębokie poczucie”, że nie obowiązują jej żadne normy międzynarodowe. Zdaniem polskiego ministra nie wszyscy rozumieją tę odmienność Rosji, co prowadzi do „systematycznie powtarzających się błędów różnych naiwnych rządów, przywódców i społeczeństw, którzy sądzą, że będzie można się Rosją posłużyć”.

„Przy całym szacunku dla narodu rosyjskiego, a zwłaszcza dla (rosyjskich) twórców (…) nie zmienia to faktu, że jest ona (Rosja) dzisiaj największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa świata”– stwierdził Macierewicz.

„Żadne państwo w historii ostatnich kilkudziesięciu lat tak nie podważyło ładu światowego, jak Rosja, atakując najpierw Gruzję, a później Ukrainę, i stale okupując terytorium niepodległego państwa, otwarcie wskazując, że nie chce akceptować w ogóle niepodległości tego państwa i jego suwerenności, dążąc do wprowadzenia swoich rozwiązań nie tylko wobec tego państwa, ale w ogóle do ładu europejskiego”– argumentował. Według niego Polacy będą tak uważać tak długo, jak Rosja będzie zajmować Donbas, a „wybitni przywódcy rosyjscy będą sobie pozwalali na sformułowania, że Warszawa jest na ich celowniku”.

„Rosja musi przyjąć do wiadomości, że jest jednym z wielu równoprawnych państw świata i ma oczywiście związane z tym wszystkie prawa, ale nie ma prawa nieustannego narzucania swoich poglądów, swoich reguł i swoich armii innym państwom i innym narodom”– dodał Macierewicz.

Środową konferencję w Brukseli zorganizował think tank New Direction, związany z grupą polityczną Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS.

PAP / wpolityce.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

22 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  votum_separatum :

  Macierewicz nie wie, że każde państwo z gównianą armią jest drugorzędne i nikt się z nim liczyć nie będzie. Nie trzeba mieć silnej gospodarki, trzeba mieć broń jądrową i milion żołnierzy – to jest prawdziwy argument w dyskusji. Rosja powinna zająć nie tylko Krym, ale i Donbas bez maskirowki i całą wschodnią Ukrainę przywracając jej historyczną nazwę Noworosji jednocześnie likwidując ukraińskich nacjonalistów. Tylko likwidacja Ukrainy pokrzyżuje plany amerykańskiego żydostwa ciągłej wojny na wschodzie.

 2. Avatar
  cyna :

  Macierewicz wie to doskonale i robi wszelkie zabiegi aby wzmocnić naszą obronność nawet kosztem stacjonowania u Nas obcych wojsk. Macierewicz zdaje sobie sprawę ze stanu naszej armii i stara się ją zmodernizować o czym świadczą ruchy jakie robi MON. Sam Minister Obrony Narodowej wie nawet o tym o czym Ty nie masz pojęcia, aby armia była silna i wyekwipowana w najnowocześniejszą broń to muszą być na to pieniądze z silnej gospodarki właśnie. Może i likwidacja ukrainy na rzecz rosji rozwiązało by kwestię banderowców ale na pewno nie rozwiązało by zagrożenie jakie niesie ze sobą polityka Putina. Osobiście jednak sądzę że ci banderowcy ruszyli by w awangardzie rosyjskiej armii w podboju zachodu.

  • Avatar
   zan :

   o silną gospodarkę dba PiS powiększając zadłużenie u międzynarodowej lichwy i lansując kolonialny TTIP. Morawiecki nic nie robi. On już się gubi czy mamić ciemny lud wizją budowy satelity czy samochodu elektrycznego. Wasze kłamstwa mają krótkie nogi pisowski Judaszu.

  • Avatar
   zefir :

   Sorry cyna,ale pachniesz sloganami.O tym ,że dla zbudowania silnej armii niezbędne są pieniądze to wie każdy głupek,niekoniecznie min. Maciarewicz.Problem w tym skąd czerpać te duże pieniądze?Wskazujesz na silną gospodarkę,właśnie.Tylko,że ta polska gospodarka w większości nie jest polska i obiektywnie nie jest na tyle silna by zaspokoić potrzeby silnej,dobrze wyekwipowanych sił zbrojnych RP.Proszę podać chociaż jeden konkretny,realny przykład działań rządu pisowskiego zmierzający do przebudowy polskiej gospodarki na silną,nawet potężną.Ja tego nie dostrzegam.Gospodarka jako taka może zasilać w kasę Państwo,od którego zależy dystrybucja tych pieniędzy na różne cele publiczne.I cóż budującego mamy w tym Państwie?Zupełnie nic.Od 26-ciu lat brniemy coraz bardziej poprzez budżetowe deficyty w pogłębianie zadłużenia tego Państwa u światowych,a nawet krajowych lichwiarzy.Pastwo polskie jest słabe ekonomicznie nie tylko przez brak silnej gospodarki,ale również dlategoże zbyt dużo i nieracjonalnie wydaje na swoją samoogsługę uzasadnioną chociażby nadmiernym zbiurokratyzowaniem,uprzywilejowaniem zbyt wielu,oraz zwyczajnym okradaniem.Istotnym miernikiem słabości naszego Państwa jest relatywnie niski poziom siły ekonomicznej jego społeczeństwa,niski poziom wynagrodzeń,liczna emigracja Polaków za chlebem.Summa summarum,Antka militarne aspiracje jeśli będą zrealizowane to kosztem pogłębienia państwowego zadłużenia u tych macherów,którzy tylko na to czekają w swym geszefcie.Pełna zgoda w ocenie banderowców-z pewnością byliby awangardą rosyjskiej armii gdyby Putin łaskawca pozwolił,ale ten skurwiel tego nie chce.Może z tej goryczy zaserwowali sobie wojnę domową na UPAdlinie?

 3. Avatar
  zan :

  Arogancki i agresywny język którego używają polskojęzyczni ministrowie nie ma odpowiednika w Rosji. Macierewicz wie, że szykuje się kolejna rzeź, że natowskie stado znowu zacznie mordować. On należy do mafii rzeźników. Ku rozwadze osób twierdzących, że Rosja ma jakieś „fobie”. Tak jak Macierewicz nie zachowywałby się żaden normalny minister chcący uniknąć wojny. Macierewicz chce wojny, tak jak wojny w Iraku chciał min. niesławnej pamięci Lech Kaczyński.

  • kojoto
   kojoto :

   Nie przesadzaj Zan – Rosja w tej chwili nieco złagodniała, ale nie jesteśmy aż tak pozbawieni rozumu i pamięci, żeby lekceważyc agresywną politykę historyczną Rosji – opartą o dziwo w ogromnym stopniu na antypolskich resentymentach. Chyba nie muszę ci przypominać. Co do reszty to pełna zgoda.

   • upadlina
    upadlina :

    nie jęcz upadlińska dziwko hrywnowa o przeszłości tylko spójrz na teraźniejszość!!!!!……..A w teraźniejszości to usmańska szmata zbrodnicza próbuje przez swoje prowokacje władować Polskę w wojnę, a oprócz tego wspiera polskiego śmiertelnego wroga, czyli twoich banderowskich ziomali, mendo zarzygana!!!!!

  • Avatar
   zan :

   Gdy USmany chciały wojny to na każdy możliwy sposób torpedowały negocjacje. np. stawiały absurdalne żądania albo udawały, że „nie słyszą”. Tak było w przypadku Jugosławii i Iraku. Macierewicz ewidentnie daje do kotła. Ciekawe czy ma obiecane miejsce w schronie na pustyni w Izraelu.

 4. Avatar
  donald :

  Najwiekszym zagrozeniem dla swiata sa tacy ludzie jak Macierewicz ktorzy szykuja Polakow na mieso armatnie. Wiemy ze Macierewicz na polecenie amerykanow bedzie walczyl z Rosja do ostatniego Polaka. Niestety ale Kaczynski, Duda, Waszczykowski, Macierewicz sa na arenie miedzynarodowej amerykanska agentura.
  Krym-70 procent ludnosci to Rosjanie i pewna czesc Ukraincow, zrusyfikowanych Ukraincow i Tatarow woli tez byc z Rosja niz z Ukraina-niech macierewicz bierze swoje cztery litery i jedzie na Krym przekonywac wiekszosc rosyjska ze z Ukraina bedzie im lepiej.
  Donbas-tam takze ludnosc rosyjska stanowi wiekszosc.

  Kaczynski stosuje podwojne standardy-jeden do katastrofy smolenskiej a drugi do ofiar rzezi wolynskiej-i jak taki slomiany patriota moze zbudowac 4rp?

 5. Avatar
  skiepek :

  Okazuje się,że podżegacz wojenny może być również osobą „zatroskaną” bezpieczeństwem kraju ,a nawet i świata(„Mistrz Świata i okolic”).Czas ucieka ,a coraz więcej osób dowiaduje się o prawdziwych mocodawcach wywołania wojny domowej na Ukrainie(notabene nawet tego nie ukrywają).Gruzini chyba się w tym wszystkim połapali i za przyczynę nieobecności podczas wielkich manewrów podali ospę. Ciekawi mnie iluż to chętnych znajdzie MON do walki o banderowską ukrainę jak zostanie spuszczony ze smyczy.

 6. upadlina
  upadlina :

  a gdy nato z usmanami na czele zaatakowało Serbię i anektowało Kosowo to gdzie byłeś macierewicz obłudny kłamco??…..Nie darłeś mordy, że nato i usa naruszają porządek w Europie??!!……Rzygać moi się chce na tego bydlaka!!!!!………To usmańska wsza sprzedajna zainstalowana na polskim stanowisku ministerialnym!!!!!

 7. upadlina
  upadlina :

  każde państwo na tym świecie, które nie chce podporządkować się globalnemu hegemonowi zza oceanu jest natychmiast określane jako „największe zagrożenie dla bezpieczeństwa”!!!!!…….Mam nadzieję, że coraz więcej ludzi zacznie to zauważać!!!!!……..Zbrodniczy obrzydliwy reżim ssaudyjski nie jest zagrożeniem dla nikogo !!!!!

 8. Avatar
  piotrx :

  I rząd USA i Rosji i niestety Polski ma swoich włascicieli … szkoda że minister nie chce zauważyć, iż kolejne rządy USA dogadują się w wielu sprawach z władzami Rosji od dawna ponad naszymi głowami. Jak to jest w Europie wschodniej Rosja dla USA to jakoby wróg za to w Syrii sojusznik (współpraca operacyjna GRU i DIA) – 1:56 minuta.

  Nie idzmy na tą wojnę – 1:56 minuta
  https://gloria.tv/video/SM9gJPc3R8zJ4xw3TYbi1raoJ