Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko przekonywał, że była kandydatka na prezydenta Swietłana Tichanowska sama poprosiła o wywiezienie z kraju, a po przekroczeniu granicy została „przejęta przez agencje wywiadowcze Litwy” – poinformowała w piątek agencja informacyjna Biełta.

Jak poinformowała agencja prasowa Biełta, Aleksandr Łukaszenko przekonywał w piątek, że opozycjonistka białoruska Swietłana Tichanowska została przetransportowana na granicę z Litwą na jej wyraźnie życzenie.

„Nikt jej nie wyrzucił za granicę. To była kwestia życia i śmierci i takie było jej życzenie” – agencja cytuje Łukaszenkę.

Dodał, że ambasada Białorusi na Litwie otrzymała polecenie pomocy Tichanowskiej w przeprowadzce, w tym w poszukiwaniu mieszkania.

„Jednak szybko została przejęta przez litewskie agencje wywiadowcze. Resztę znacie” – powiedział Łukaszenko, dodając, że podczas zamieszek, które wybuchły w Mińsku po wyborach prezydenckich, kwatera Tichanowskiej była celem podpalenia, aby zrobić z niej „świętą ofiarą”.

„Plan polegał na podpaleniu kwatery głównej i zrzuceniu winy na władze” – wyjaśnił Łukaszenko, wskazując, że 120 stróżów prawa zostało zaangażowanych w specjalną operację mającą na celu zapobieżeniu tej zbrodni.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformował białoruski prezydent, Tichanowska poprosiła o spotkanie z ministrem spraw wewnętrznych i oznajmiła, że ​​chce opuścić Białoruś.

„Generalnie była tylko jedna prośba: Proszę, powiedz prezydentowi, że chcę wyjechać z Białorusi, bo stanie się coś złego. Idąc za jej życzeniem, pomogliśmy jej wyjechać na Litwę – pod ochroną i osobami, o które prosiła aby jej towarzyszyły. Kiedy powiedziała, że ​​nie ma tam pieniędzy na życie, wydałem rozkaz i 15 000 dolarów zostało wycofanych z przedsiębiorstwa państwowego i przekazanych jej” – przekonywał Aleksandr Łukaszenko.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

We wtorek 11 sierpnia minister spraw zagranicznych Litwy poinformował na Twitterze, że kandydatka białoruskiej opozycji w wyborach prezydenckich przebywa na Litwie i „jest bezpieczna”.

Kresy.pl/Biełta
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz