Do prezydium Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy trafił wniosek o przyjęcie rezolucji w sprawie dostępu do oświaty mniejszości polskiej na Litwie. Wniosek poparło wielu wpływowych deputowanych z wszystkich frakcji politycznych.

Dokument jest inicjatywą przewodniczącego polskiej delegacji Dariusza Lipińskiego. Autor zwraca uwagę na to, że przygotowywana przez litewski parlament nowa ustawa zagraża istnieniu szkół mniejszości narodowych.

Władze Litwy chcą, by w placówkach z językiem nauczania mniejszości narodowych część przedmiotów była wykładana po litewsku. Projekt ustawy zakłada też, że nauczanie w języku mniejszości ma się odbywać jedynie na poziomie szkoły początkowej i tylko podczas pierwszych czterech lat nauki.

Ustawa zakłada również wyższość szkół litewskich nad szkołami mniejszości narodowych – co w praktyce oznacza, że z działających na Litwie około 40 polskich placówek, w których uczy się ponad 5 tysięcy uczniów, już wkrótce może zostać zaledwie kilkanaście.

Posłowie zwracają uwagę, że polityka litewskich władz jest sprzeczna z Europejską Konwencji Praw Człowieka oraz Polsko-Litewskim Traktatem o Przyjaźni i Dobrosąsiedzkiej Współpracy. Posłowie chcą, by Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zwróciło się do litewskiego Sejmu o wycofanie się z wprowadzenia proponowanych zmian legislacyjnych.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply