Szkoła Średnia im. K. Daukšos z litewskim językiem nauczania uzyskała zgodę stołecznej Rady na formowanie od 1 września 2015 r. klas 11-12. Znajdująca się w tej samej dzielnicy Wilna, na Antokolu, polska placówka – Szkoła Średnia im. J. Lelewela – która również ubiega się o status długiego gimnazjum, realizującego program kształcenia specjalistycznego o kierunku inżynieryjnym, takiej zgody nie dostała.

23 radnych głosowało za tym, by od września w Szkole Średniej im. J. Lelewela nie było klas 11-12, 16 głosowało przeciwko, 7 wstrzymało się od głosu. W sytuacji, gdy głosy radnych układają się po równo, decydujący jest głos mera. Remigijus Šimašiaus zagłosował przeciwko formowaniu klas 11-12. Jednogłośnie radni zagłosowali za formowaniem klas 11-12 w Szkole Średniej im. K. Daukšos.

Głosując w sprawie polskiej szkoły, liberałowie i konserwatyści nie chcieli nawet uwzględnić faktu, że o wstrzymanie się z decyzją prosiła wiceminister oświaty i nauki Genoveita Krasauskienė. Resort oświaty obecnie decyduje, czy szkoła im. J. Lelewela może rozpocząć proces akredytacji. Odpowiedzialny za oświatę wicemer, konserwatysta Valdas Benkunskas, oświadczył jednak, że to nic nie zmienia, gdyż Ministerstwo Oświaty już wcześniej odpowiedziało negatywnie na wniosek szkoły Lelewela o przyznanie statusu długiego gimnazjum, realizującego program kształcenia specjalistycznego o kierunku inżynieryjnym.

Litewska szkoła działająca w tej samej dzielnicy Wilna, na Antokolu – Szkoła Średnia K. Daukšos – również ubiega się o status długiego gimnazjum, realizującego program kształcenia specjalistycznego o kierunku inżynieryjnym. Początkowo odpowiedź ministerstwa była negatywna. Za tą placówką wstawili się jednak wpływowi politycy, i p.o. ministra oświaty Juozas Bernatonis podpisał zgodę na rozpoczęcie procesu akredytacji. Rada Miasta podjęła więc formalną decyzję: zgodziła się na formowanie klas 11-12.

Los polskiej szkoły na Antokolu nie jest jednak przesądzony, wciąż ma ona szansę na uzyskanie statusu długiego gimnazjum. W środę odbyło się spotkanie sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie z przedstawicielami resortu oświaty, w tym z wiceminister Genoveitą Krasauskienė. Rozmowa dotyczyła między innymi Szkoły im. J. Lelewela.

Wilnoteka.lt

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Moje podejrzenia co do realizowania przez Litwę planu radykalnej likwidacji polskiego szkolnictwa
    pod politycznym przykryciem rosyjskiej akcji wymierzonej w Ukrainę mogę chyba uznać za pewnik.
    Plan jest realizowany konsekwentnie i mają w tym Litwini chyba poparcie Niemiec pod stołem.
    Czy można lepiej przyblokować działania Polski o uznanie polskiej mniejszości w Niemczech
    niż wplątując Polskę w spór z Litwą?

    tagore