Litewski Sejm broni Karty Polaka

Osoby posiadające Kartę Polaka będą mogły kandydować w wyborach parlamentarnych na Litwie – zdecydował litewski Sejm. W opinii komentatorów, wczorajsza decyzja posłów może poprawić relacje polsko-litewskie. Kartę Polaka na Litwie posiada przeszło 4 tysiące osób.

Sejm Litwy odrzucił projekt nowelizacji ordynacji wyborczej zakazujący kandydowania posiadaczom Karty Polaka w wyborach parlamentarnych. Inicjatorami tej noweli była grupa 10 posłów, do której weszli m.in. przewodniczący sejmowej komisji ds. prawa Stasys Szedbaras i przewodniczący sejmowej komisji oświaty Valentinas Stundys.

Proponowana nowelizacja przewidywała, że w przypadku zatajenia przez nowo wybranego posła faktu posiadania Karty Polaka jego pełnomocnictwa wygasłyby, podobnie jak w przypadku niezrzeczenia się obywatelstwa obcego państwa.

Znany politolog Vytis Jurkonis w wywiadzie dla polskiego radia “Znad Wilii” powiedział, że odrzucenie próby ograniczenia kandydowania do Sejmu posiadaczom Karty Polaka może być pierwszym krokiem do ocieplenia relacji między dwoma krajami.

Kwestia Karty Polaka trafiła pod obrady litewskiego parlamentu nie po raz pierwszy. Przed rokiem Sejm odrzucił projekt uchwały dotyczący rozpatrzenia legalności Karty Polaka przez Trybunał Konstytucyjny.

IAR/KRESY.PL

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • hetmanski
      hetmanski :

      Wyciszenie kwestii litewskich Polaków już przerabiano. Lata 90., odzyskanie niepodległości, pogardliwe odtrącanie wszystkiego co polskie. Skończyło się, jak skończyło. Dlaczego znowu przerabiamy ten sam scenariusz? Dlaczego brak pokory wobec własnych błędów? Ponowne zepchnięcie Polaków na margines, wyciszenie tych tematów dopiero zostanie wykorzystane. Nie przez Polskę , przez Litwę… A już na pewno wyłącznie polskich śladów szukajmy potem na Litwie. Naprawdę nie żal?
      Powrót do dialogu jest potrzebny i konieczny. Ale na warunkach bezwzględnego wzajemnego szacunku i szczerości. Czego jest brak Litwinom
      To się wiąże m.in. ze zmianą podejścia w nauczaniu historii,i też zmianą… w Ustawie o oświacie.