Liga Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League), jedna z najbardziej wpływowych organizacji żydowskich w Stanach Zjednoczonych, wzywa nowego ukraińskiego prezydenta do anulowania dekretów przyznających tytuły Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi.

„Demokratyczna Ukraina nie powinna okazywać czci Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi, i wierzymy, że pod Pana kierownictwem, błąd ten zostanie skorygowany” – napisano w liście narodowego dyrektora Anti-Defamation League Abrahama Foxmana do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Informacja została przekazana agencji Interfax przez Światowy Kongres Rosyjskojęzycznych Żydów.

Wspomniani działacze nacjonalistyczni zostali oskarżeni o to, że walczyli po stronie nazistów i są bezpośrednio odpowiedzialni za okrucieństwa wobec Polaków i Żydów.

Pismo stwierdza, że obaj ci mężczyźni nie zasługują na te honory w kontekście ich współpracy z nazistami i w porównaniu z tak wieloma Ukraińcami, którzy bohatersko ratowali życie ludzi podczas holokaustu.

Jak podkreślono w Światowym Kongresie Rosyjskojęzycznych Żydów, Anti-Defamation League jednoznacznie uznała Szuchewycza i Banderę za odpowiedzialnych za mordowanie niewinnej ludności cywilnej na tle etnicznym.

Piotr Szelągowski

Strona Ligi Przeciwko Zniesławieniu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz