Liban został w sobotę całkowicie odcięty od prądu po tym, jak dwie główne elektrownie zostały wyłączone z powodu braku paliwa, poinformował portal France24.

Jak poinformował portal France24, Liban został w sobotę całkowicie odcięty od prądu po tym, jak dwie główne elektrownie zostały wyłączone z powodu braku paliwa. Kraj śródziemnomorski zmaga się z jednym z najgorszych kryzysów gospodarczych na świecie i w ostatnich miesiącach miał trudności z importem wystarczającej ilości paliwa dla swoich elektrowni. W większości miejsc elektryczność jest ledwo dostępna przez godzinę dziennie z powodu ciągłych przerw w dostawie prądu.

„Po tym, jak elektrownia Deir Ammar została zmuszona do zaprzestania produkcji energii wczoraj rano (w piątek) z powodu wyczerpania się jej rezerw oleju napędowego, elektrownia Zahrani również zatrzymała się dziś po południu z tego samego powodu”, poinformowało libańskie konsorcjum odpowiedzialne za prąd w oświadczeniu.

Doprowadziło to do „całkowitego upadku sieci bez możliwości przywrócenia jej na razie” – informują urzędnicy. Była to druga taka całkowita awaria od początku miesiąca. Źródło w ministerstwie energii powiedziało AFP, że wszystko zostało zrobione, aby „znaleźć wyjście z problemu i zapewnić paliwo”.

Urzędnicy informują, że oczekiwano, że dostawa oleju opałowego dotrze w sobotę wieczorem, a rozładunek ma nastąpić na początku przyszłego tygodnia. Przywracanie elektryczności to jedno z wielu trudnych zadań, przed którymi stoi nowy rząd Libanu, utworzony w zeszłym miesiącu po 13 miesiącach politycznych przepychanek.

Kilka środków zostało podjętych w desperackiej próbie utrzymania światła w kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Liban osiągnął porozumienie w sprawie dostarczania jordańskiej energii elektrycznej i egipskiego gazu do kraju przez rozdartą wojną Syrię, podczas gdy ruch szyicki Hezbollah oddzielnie rozpoczął dostawy węglowodorów z Iranu.

Państwo sprowadza też część paliwa naftowego dla elektrowni w zamian za usługi medyczne w ramach umowy z Irakiem.

Zobacz też: Liban: potężna eksplozja w porcie w Bejrucie [+VIDEO]

Czytaj także: Premier Libanu: Korupcja powodem eksplozji cysterny

Kresy.pl/France 24

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz