Według Instytutu im. Lema, pochodzący ze Lwowa słynny polski pisarz Stanisław Lem urodził się nie w Polsce, ale… na Ukrainie.

Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema prowadzi projekt „Ogarnij hejt”, mający na celu podniesienia świadomości polskich uczniów, nauczycieli i rodziców w zakresie bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy. W ramach promocji tej akcji, Instytut Lema zamieścił w poniedziałek na swoim profilu na Twitterze pracę plastyczną uczennicy liceum im. S. Lema w Stanisławowie Pierwszym na Mazowszu. Poza narysowaną podobizną słynnego polskiego pisarza, autorka zamieściła też obok podstawowe informacje na jego temat. Jednak według niej, pochodzący ze Lwowa Lem urodził się nie w Polsce, ale… na Ukrainie.

„Stanisław Lem. Urodzony: 13 września 1921 roku we Lwowie, Ukraina” – czytamy w informacjach na grafice. Przypomnijmy, że Lwów należał już wówczas do odrodzonego państwa polskiego, a wcześniej dzięki ofiarnej walce Polaków, w tym Orląt Lwowskich, został wyzwolony i obroniony przed siłami ukraińskimi. 1 listopada 1918 roku Ukraińcy, którzy stanowili tylko niecałe 10 proc. ludności Lwowa, ogłosili w tym mieście powstanie tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (ZURL). Próbie oderwania Lwowa i okolicznych ziem od odradzającej się Polski sprzeciwili się polscy mieszkańcy Lwowa, co dało początek wojnie polsko-ukraińskiej. Lwów został wyzwolony 22 listopada 1918 r. W ciągu niespełna roku siły ukraińskie zostały pokonane i wyparte za rzekę Zbrucz.

CZYTAJ TAKŻE: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-19. Preludium Wołynia

Na ten błąd zwrócili uwagę komentujący internauci. Gdy jeden z nich zauważył, że Lem urodził się w Polsce, a nie na Ukrainie, Instytut Lema… zaprzeczył:

„Nie. Urodził się i spędził wiele lat we Lwowie”.

Przypomnijmy, że w 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Urodził się i mieszkał we Lwowie na ulicy Brajerowskiej, która obecnie nosi imię ukraińskiego pisarza Bohdana Łepkiego. Na Ukrainie niedawno pojawiła się propozycja, by nazwać imieniem Lema jedną z lwowskich ulic.

Przeczytaj więcej: Ukraiński deputowany chce, by we Lwowie pojawiła się ulica Stanisława Lema

Twitter / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Dziecko tu nie jest winne, odkąd zdobywanie wiedzy opiera się na wyszukiwarce Google – mamy, co mamy. Dziewczynka wpisała hasło Lem, wyskoczyło jej: “Data i miejsce urodzenia: 12 września 1921, Lwów, Ukraina”, to i bezmyślnie przepisała. Bardziej winny jest nauczyciel, który tego nie sprostował, nie wyjaśnił jej, że to bzdura, a bazowanie na Google świadczy raczej o ułomności umysłu niż jego rozwijaniu. Taka praca nie powinna zostać nagrodzona! Rzecz w tym, że rośnie pokolenie, które bez internetu nie istnieje.