Zajęcie Donbasu jest dla Moskwy „bezwarunkowym priorytetem”, podczas gdy inne terytoria ukraińskie powinny same decydować o swojej przyszłości, powiedział w niedzielę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla francuskiego kanału telewizyjnego TF1, podał że bezwarunkowym priorytetem Rosji jest zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego.

Powtórzył twierdzenia Rosji, że jej „specjalna operacja wojskowa” na Ukrainie polega na demilitaryzacji sąsiada po ekspansji NATO na wschód. „Wyzwolenie obwodów donieckiego i ługańskiego, uznanych przez Federację Rosyjską za niepodległe państwa, jest bezwarunkowym priorytetem”, powiedział Ławrow.

W przypadku pozostałych terytoriów na Ukrainie powiedział: „Nie wierzę, że z radością powrócą pod władzę neonazistowskiego reżimu, który udowodnił, że jest w istocie rusofobiczny. Ci ludzie muszą sami decydować”.

Siergiej Ławrow uważa, że “zachód wypowiedział nam wojnę totalną, wypowiedział wojnę totalną całemu rosyjskiemu światu i teraz nikt tego nie ukrywa”.

Ławrow uważa, że sytuacja ze “skreśleniem” Rosji przez Zachód będzie trwała jeszcze długo. „Sama kultura obalenia Rosji i wszystkiego, co z naszym krajem, osiąga już punkt absurdu. Pod zakazem klasyków: Czajkowskiego, Dostojewskiego, Tołstoja, Puszkina. W ogóle możemy śmiało powiedzieć, że ta sytuacja jest z nami od dawna” – powiedział minister.

“W obecnych warunkach potrzebna jest merytoryczna rozmowa o tym, jak rozwijamy naszą współpracę, nasze ministerstwo i społeczeństwo obywatelskie, w tym na szczeblu regionalnym” – dodał.

Ławrow powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wielokrotnie zwiększyły wysiłki w celu powstrzymania Rosji. „Widzicie, jak Stany Zjednoczone i ich satelity podwajają, potrajają wysiłku w dążeniu do powstrzymania naszego kraju przy użyciu najszerszych narzędzi – od jednostronnych sankcji gospodarczych po całkowicie fałszywą propagandę w globalnej przestrzeni medialnej” – powiedział minister. „A w wielu krajach zachodnich wewnętrzna rusofobia przybrała bezprecedensowy charakter, do czego, ku naszemu wielkiemu ubolewaniu, zachęcają kręgi rządowe w wielu krajach”.

Kresy.pl/TF1

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply