Ławrow: Polska kopie grób dla OBWE

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przekonywał w czwartek, że nic nie przyniosło OBWE większej szkody niż polska prezydencja w 2022 roku.

Nic nie przyniosło OBWE większej szkody niż polska prezydencja w 2022 roku – przekonywał w czwartek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej poświęconej kwestiom bezpieczeństwa europejskiego.

„Mogę stwierdzić, że antyprzewodnictwo Polski w OBWE zajmie najbardziej niestosowne miejsce w historii tej organizacji. Nikt nigdy nie wyrządził takiej szkody OBWE, będąc u jej steru” – twierdzi rosyjski dyplomata.

Zobacz też: Polska nie wpuści Ławrowa na szczyt OBWE. MSZ Rosji: Polacy spychają organizację w przepaść

Ławrow zauważył, że w ostatnich latach przewodniczący OBWE nie chcieli jakoś „przełamać negatywnego trendu” fragmentacji przestrzeni OBWE i marginalizacji organizacji. „Wręcz przeciwnie, Szwedzi przewodniczyli w zeszłym roku i już wtedy otwarcie zaczęli zachowywać się nie jak uczciwi pośrednicy, ale jak aktywni uczestnicy zachodniej polityki w OBWE, podporządkowując OBWE interesom USA i Brukseli. Zasadniczo było to właśnie Szwedzi, którzy rozpoczęli przygotowania do pogrzebu OBWE, podczas gdy nasi polscy sąsiedzi przez cały rok pilnie kopią grób dla tej organizacji, niszcząc resztki kultury konsensusu” – dodał.

Szef rosyjskiej dyplomacji uważa, że działania Warszawy rażąco naruszają regulaminy i decyzje organów OBWE kształtujących politykę. „Już w 2002 roku na spotkaniu ministerialnym w Porto w Portugalii przyjęto specjalny dokument określający, jak powinien postępować urzędujący przewodniczący, zobowiązujący go do unikania niezgodności swoich działań ze stanowiskami koordynowanymi przez wszystkie państwa członkowskie czyli konsensusu i musi czuwać nad tym, aby jego działania i wypowiedzi uwzględniały cały wachlarz opinii wszystkich państw członkowskich” – zaznaczył.

Dodajmy, że minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ocenił, że OBWE jest na autostradzie do piekła, ponieważ Rosja nadużywa zasady organizacji pomimo wysiłków ze strony instytucji OBWE.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply