Zdaniem szefa rosyjskiej dyplomacji, po pokonaniu terrorystów należy w pierwszej kolejności pozbyć się z Syrii tych, którzy znajdują się w niej nielegalnie. Przestrzegł również przed próbami zablokowania działań antyterrorystycznych przez siły powiązane z USA.

W piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podkreślił potrzebę koordynacji działań w Syrii pomiędzy USA a Rosją, celem zadania ostatecznego ciosu ugrupowaniom terrorystycznym w Syrii.– Mamy tzw. dekonfliktowanie, ale to zapewne nie wystarczy, gdy trwa walka z terroryzmem, gdy niszczymy siedliska terrorystów w Rakce i Deir ez-Zor – powiedział Ławrow. Podkreślił, że ważniejsza jest tu koordynacja, na którą jednak amerykańskim wojskowym nie pozwala się.

Szef MSZ Rosji poinformował USA, że jakakolwiek próba utrudniania operacji antyterrorystycznej w Syrii nie pozostanie bez reakcji. Chwalił też działania rosyjskich wojsk:

– Jestem przekonany, że sukcesy syryjskiej armii wspieranej przez Siły Powietrzne Rosji, szczególnie w Deir ez-Zor i innych regionach, są bardzo imponujące. To decydujący przyczynek do walki z ISIL.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ławrow zaznaczył, że Rosja prowadzi „regularne rozmowy” z Amerykanami, w tym z Departamentem Stanu i Pentagonem. – Wyjaśniliśmy, co się dzieje, jak wcześniej publicznie ogłaszało rosyjskie ministerstwo obrony. Wysłaliśmy jasną wiadomość, że jeśli będą próby skomplikowania zakończenia operacji antyterrorystycznej z obszarów, które są blisko amerykańskich „przyjaciół”, czy jak ich tam nazywać, to nie pozostanie to bez reakcji.

Przeczytaj: Rosja ostrzegła USA, że będzie atakować oddziały syryjskiej opozycji współdziałające z Amerykanami

Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że według Moskwy po pokonaniu terrorystów konieczne będzie wycofanie z Syrii zagranicznych oddziałów, które stacjonują tam nielegalnie. Zaznaczył, że w Syrii są wojska obecne tam „legalnie”, na zaproszenie władz w Damaszku. – Ale są też nielegalne, a mianowicie obecność wojsk koalicji pod wodzą USA i sił specjalnych z wielu krajów, których nikt nie zapraszał – mówił Ławrow. – Po pokonaniu terroryzmu, pierwszym krokiem powinno być wycofanie z Syrii tych, które są tam nielegalnie.

Czytaj również: Zbrojny wyścig po syryjską ropę [+MAPA]

Rosyjski minister dodał, odnosząc się do sił Rosji, że ws. tych oddziałów, które zostały legalnie zaproszone, decyzję podejmą władze Syrii. Zdaniem Moskwy, nie można dopuścić do podziału tego kraju, gdyż może to wywołać reakcję łańcuchową. – Ważne jest również, by zacząć zastanawiać się, jak odbudować jedność Syrii – powiedział Ławrow. – Nie można pozwolić na żadne podziały.

Ławrow, powołując się na wypowiedzi prezydenta Francji ws. zniesienia sankcji nałożonych na Katar zaproponował też zniesienia sankcji nałożonych na Syrię.

Tass.ru / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz