Donald Trump ostro skrytykował doniesienia o rzekomych próbach wpłynięcia przez Rosję na wynik wyborów w USA poprzez reklamy na Facebooku.

Prezydent USA Donald Trump odniósł się na Twitterze do zapowiedzi szefa Facebooka, Marka Zuckerberga ws. reklam, które miały wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.  Jak informowaliśmy, Facebook w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy przyznał, że odkrył ślady domniemanego wpływu Rosji na wynik amerykańskich wyborów. Teraz Zuckerberg zapowiedział, że przekaże Kongresowi USA zawartość ponad 3 tysięcy reklam, które, jak wykazało wewnętrzne dochodzenie firmy, mogły zostać wykupione z kont powiązanych z Rosją podczas amerykańskich wyborów prezydenckich.



– Żart z Rosją trwa nadal, teraz mamy reklamy na Facebooku. A co z totalnie stronniczymi i nieuczciwymi relacjami mediów na korzyść Oszukańczej Hillary? – napisał Trump.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ubiegłym tygodniu Facebook po raz pierwszy przyznał, że firma zidentyfikowała około 500 fałszywych kont mających związki z Rosją. Od czerwca 2015 roku do maja 2017 roku z kont tych zakupiono reklamy polityczne za łączną kwotę co najmniej 100 tys. dolarów. Dane dotyczące reklam zostały już przekazane specjalnemu prokuratorowi Robertowi Muellerowi, szefowi śledztwa w sprawie domniemanej ingerencji Rosji w przebieg wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku oraz związków otoczenia Donalda Trumpa z Rosjanami. W materiałach przekazanych zespołowi Muellera są także dane kont, z których zamawiano reklamy.

Przypomnijmy, że według upublicznionego na początku roku raportu amerykańskich służb istnieje „duża pewność”, że prezydent Rosji Władimir Putin zlecił przeprowadzenie kampanii, której celem było wpłynięcie na amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku. W ocenie służb, rosyjskie władze chciały zwiększyć szanse Trumpa na zwycięstwo poprzez dyskredytowanie Hillary Clinton. W czerwcu zeznając przed komisją Senatu ds. wywiadu były szef FBI James Comey powiedział, że nie ma jakichkolwiek wątpliwości, co do ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Comey zaznaczył, że zmieniło to wynik wyborów prezydenckich.

Sam Trump wielokrotnie zaprzeczał oskarżeniom o swoje związki z Rosją nazywając je „politycznym polowaniem na czarownice”. Rosyjskie władze twierdzą, że nie mają z tą sprawą nic wspólnego – w tym także z reklamami na Facebooku.

Twitter.com / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.





Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz