Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow twierdzi, że syryjscy i iraccy terroryści nauczyli się, jak produkować broń chemiczną i istnieje realne zagrożenie jej użycia poza region Bliskiego Wschodu.

Podczas czwartkowej dyskusji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku, szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że syryjscy i iraccy terroryści nauczyli się, jak produkować broń chemiczną. Jego zdaniem, istnieje realne zagrożenie, że może ona zostać użyta poza regionem.

– Istnieją poważne obawy odnośnie rosnącego zagrożenia „chemicznym” terroryzmem w regionie Bliskiego Wschodu, w szczególności na terytorium Iraku i Syrii – powiedział Ławrow. – Bojówkarze nie tylko wykorzystują toksyczne chemikalia, ale także mają swoje własne technologie i zdolności produkcyjne do syntezy  kompletnych środków wojny chemicznej, a także ustalone i rozbudowane kanały dostępu do prekursorów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef rosyjskiej dyplomacji skrytykował też kraje zachodnie za przymykanie oczu na wykorzystywanie broni chemicznej przez terrorystów, przy  jednoczesnym bezpodstawnym oskarżaniu syryjskiego rządu o jej wykorzystywanie. Ostrzegł też, że istnieje realne ryzyko  rozprzestrzenienia się „chemicznego terroryzmu” poza Bliski Wschód. Zwrócił przy tym uwagę na „znaczący udział zagranicznych bojówkarzy pośród ekstremistów”.

– Terroryści, którzy przybyli do Syrii i Iraku z zagranicy, mieli już możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia, a także umiejętności produkcji i używania broni chemicznej – zaznaczył Ławrow.

– Przez ostatnie trzy lata proponowaliśmy przyjęcie rezolucji przez RB ONZ, a przynajmniej oświadczenie jej przewodniczącego, potępiającego określone akty “chemicznego terroryzmu” w Syrii i Iraku – dodał szef MSZ Rosji. Wyraził też żal, że propozycje te są nieustannie blokowane przez liczne kraje zachodnie.

Przeczytaj także: Czołowy fizyk i profesor MIT: Nie ma dowodów na odpowiedzialność Asada za atak chemiczny w Chan Szejkun [+VIDEO]

Rt.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz