Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba uważa, że uznanie Rosji za państwowo sponsora terroryzmu byłoby dodatkową silną sankcją – przekazał w czwartek portal Ukrinform.

Jak przekazał w czwartek portal Ukrinform, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba uważa, że uznanie Rosji za państwowo sponsora terroryzmu byłoby dodatkową silną sankcją.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4341.49 PLN    (19.73%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Będzie to oznaczać wstąpienie Rosji do honorowego klubu państw, w tym np. Korei Północnej i jest to ważny marker polityczny. Po drugie, status ten oznacza bardzo poważne komplikowanie możliwości transakcji finansowych dla Federacji Rosyjskiej, tj. faktycznie, dodatkowa sankcja, potężna sankcja przeciwko Federacji Rosyjskiej” – powiedział.

Kułeba podkreślił, że strona ukraińska zrobiła wszystko, aby taka decyzja została podjęta.

„Prezydent wielokrotnie to podkreślał, wielokrotnie o to prosiłem. Są powody do podjęcia tej decyzji, teraz poczekamy na reakcję Departamentu Stanu” – powiedział minister.

Senat USA przegłosował w środę rezolucję, w której wezwał władzę wykonawczą do umieszczenia Rosji na liście państw sponsorujących terroryzm, podała za „New York Times” agencja informacyjna UNIAN.

Jak podstawę dla swojej apelu i charakterystyki Rosji jako sponsora terroryzmu, amerykańscy senatorzy przywołali jej działania w Czeczenii, Gruzji, Syrii i na Ukrainie, które miały doprowadzić do śmierci „niezliczonej liczby niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci”.

Rezolucja została już przesłana do izby niższej amerykańskiego – Kongresu. „New York Times” spodziewa się, że uzyska ona poparcie wpływowej przewodniczącej izby Nancy Pelosi. Jednak władza wpisywania na listę państw-sponsorów terroryzmu należy do Departamentu Stanu.

Jak do tej pory na liście takiej znajdują się Syria, Kuba, Iran i Korea Północna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jak przypomniała agencja informacyjna UNIAN o wpisanie Rosji na listę państw-sponsorujących terroryzm 3 maja zwróciła się do władz USA Rada Najwyższa Ukrainy. Wobec Unii Europejskiej apel taki sformułował niedawno premiera Ukrainy Denys Szmyhal.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz