Kułeba sugeruje, że Patrioty rozmieszczone w Polsce mogą chronić ukraińskie niebo

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zasugerował, że systemy Patriot w Polsce można wykorzystać do ochrony nieba nad zachodnią Ukrainą.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zasugerował, że systemy Patriot w Polsce można wykorzystać nawet do ochrony nieba nad zachodnią Ukrainą, po raz kolejny apelując do sojuszników o „nadzwyczajne i śmiałe kroki” w zaopatrzeniu w sprzęt do obrony powietrznej.

Kułeba powiedział, że rozmieszczenie wyrzutni Patriot zależy od decyzji podjętych przez Stany Zjednoczone, ale władze w Kijowie „wiedzą dokładnie, gdzie [te systemy rakietowe] się znajdują”.

“W rzeczywistości [pozwoliłoby to] chronić państwa NATO przed rosyjskimi rakietami i dronami, [które mogą] przedostać się także do przestrzeni powietrznej ich terytoriów” – powiedział w poniedziałek minister w ukraińskiej telewizji.

Kułeba dodał, że choć taki scenariusz jest realny, rozważane są różne rozwiązania.

“Kiedy siedzimy za zamkniętymi drzwiami, mówię bezpośrednio wszystkim naszym partnerom: moi drodzy przyjaciele, róbcie, co uważacie za stosowne – jeśli chcecie je wydzierżawić, wydzierżawcie je, a jeśli chcecie, żeby chroniły waszą granicę, pozwólcie im niech tak będzie, ale dajmy sobie [te wyrzutnie]” – powiedział minister.

Niemcy poinformowały, że natychmiastowo wyślą na Ukrainę dodatkowy system obrony powietrznej Patriot. Wcześniej strona ukraińską oświadczyła, że dla obrony przez Rosją potrzebuje 25 takich systemów uzbrojenia. O inicjatywie poinformowało w sobotę ministerstwo obrony Niemiec, we wpisie na platformie X.

„Niemcy natychmiast przekażą Ukrainie kolejny system Patriot, aby odeprzeć rosyjskie ataki z powietrza” – zakomunikował niemiecki resort obrony. „Jest to dodatek do systemów obrony powietrznej, które zostały już dostarczone i których dostawa jest planowana” – zaznaczono.

Minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w związku ze wzrostem liczby rosyjskich nalotów na Ukrainę rząd niemiecki podjął decyzję o dalszym wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej. Zauważył, że rosyjski terror z powietrza trwa i stwarza zagrożenie dla życia ludzkiego i istnienia infrastruktury, a także zdolności bojowej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w związku ze wzrostem liczby rosyjskich ataków z powietrza na Ukrainę, rząd Niemiec podjął decyzję o dalszym wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej.

Również w sobotę w rozmowie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował mu za decyzję o pilnym przekazaniu Ukrainie dodatkowego systemu Patriot. Zaznaczył, że Niemcy przyślą Ukraińcom również rakiety do nich.

Dodajmy, że w tym tygodniu rzecznik ukraińskich sił powietrzył oświadczył, że dla odpowiednio skutecznej obrony miast przed rosyjskimi atakami z użyciem rakiet i dronów, Ukraina potrzebowałaby 25 systemów Patriot. Musiałyby one też zostać uzupełnione o ręczne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych, jak również systemy obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu, jak Gepard czy Avenger, oraz średniego zasięgu. Wśród tych ostatnich wymieniono systemy NASAMS i IRIS-T.

Kresy.pl/RBC Ukraine

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply