Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ponownie zaapelował do państw zachodnich o wsparcie powietrzne. 

„Nasze państwo jest gotowe do walki, nadal walczymy z rosyjską inwazją, ale potrzebujemy natychmiastowej pomocy, aby odeprzeć rosyjskie ataki w powietrzu. Jeśli tego nie zrobicie, będziecie musieli dzielić odpowiedzialność za życie i cierpienie zabitych ukraińskich cywilów”- przekazał w oświadczeniu skierowanym do NATO ukraiński minister.

Według Kułeby Rosja próbuje zniszczyć Ukrainę taką samą taktyką, jak zniszczyła Syrię, ale nie można na to pozwolić.

Kułeba po raz kolejny wezwał NATO do podjęcia pilnych działań w celu zamknięcia ukraińskiego nieba przed rosyjskimi atakami powietrznymi oraz wezwał do przekazania Ukrainie samolotów bojowych.

„Wojna Putina z Ukrainą rozwija się w taki sposób, że nadejdzie moment, w którym państwa NATO będą gotowe zapewnić Ukrainie dosłownie wszystko, aby powstrzymać Rosję przed atakiem na całą Europę i przekształceniem życia krajów europejskich w horror. wierzcie, że będziecie działać zdecydowanie, dopóki nie będzie za późno – powiedział Kuleba.

Przypomnijmy, że dziś w Brukseli odbywa się nadzwyczajne spotkanie państw NATO, podczas którego dyskutowany będzie także temat wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą po rosyjskim ataku na elektrownię atomową w Zaporożu.

Przeczytaj: Kułeba w ostrych słowach domaga się myśliwców dla Ukrainy. „Jak nasi partnerzy mogą spać, gdy dzieci siedzą w piwnicach?”

Jak pisaliśmy, w czwartek podczas konferencji prasowej rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki została zapytana, czy prezydent USA Joe Biden lub jego doradcy rozważają kwestię utworzenia strefy zakazu lotów, tzw. no-fly zone, nad atakowaną przez Rosję Ukrainą. – To wymagałoby, zasadniczo, żeby amerykańskie wojsko zestrzeliwało rosyjskie samoloty i spowodowałoby lub wywołałoby potencjalną bezpośrednią wojnę z Rosją. A tego właśnie chcemy uniknąć  odparła. – Nie rozważamy ponownie ani nie podejmujemy kroków, które wywołałyby wojnę między Stanami Zjednoczonymi a Rosją – dodała.

Przeczytaj: Zełenski: myśliwce dla Ukrainy to sprawa między Polską a USA

Czytaj także: Prezydent: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie

Wcześniej tego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do prezydenta USA i przywódców europejskich o ustanowienie strefy zakazu lotów na Ukrainą, żeby zatrzymać „ciągłe bombardowanie stref niemilitarnych” przez Rosję. – Jeśli nie możecie zamknąć nieba teraz, to dajcie nam grafik. Kiedy to zrobicie?

Kresy.pl / unian.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply