Biuro Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej ogłosiło, że jego pracownicy odnaleźli na Białorusi szczątki żołnierzy Korpusu Obrony Pogranicza broniących jednej z kresowych strażnic.

Po zgodzie władz Białorusi na działania Instytutu Pamięci Narodowej na terytorium tego państwa, Biuro Poszukiwań rozpoczęło pracę w rejonie wilejskim, w obwodzie mińskim. Ich celem było odnalezienie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza ze strażnicy „Pohost”, która wchodziła w skład kompanii granicznej KOP „Dołhinów” batalionu „Budsław” pułku „Wilejka”. Wszyscy żołnierze tej strażnicy polegli we wrześniu 1939 roku broniąc ją przed nacierającą Armią Czerwoną. Naukowcy z IPN wiedzieli, że wszyscy zostali pochowani w jej pobliżu w zbiorowej mogile.

Pracownicy IPN rozpoczęli prace w okolicach Dołhinowa 5 września. 13 września na stronie Biura Poszukiwań na Facebooku pojawiła się informacja, że mogiła kresowych bohaterów została odnaleziona. Zamieszczono też zdjęcia ilustrujące efekty prac. Odnaleziono szczątki pięciu osób. „Przy szczątkach natrafiono na fragmenty butów wojskowych, guziki z orzełkami, medaliki” – napisali pracownicy IPN co potwierdza, że mamy do czynienia z żołnierzami ze strażnicy „Pohost”. Przypomnieli przy tym, że odkrycia dokonano dokładnie w dniu 93 rocznicą powstania Korpusu Ochrony Pogranicza, które miało miejsce 12.09.1924 r.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

„Składamy wielkie podziękowania dowództwu i żołnierzom specjalistycznego batalionu poszukiwawczego Sił Zbrojnych Republiki Białorusi za wspólnie przeprowadzone prace poszukiwawcze” – napisano w komunikacie Biura Poszukiwań IPN.

facebook.com/poszukiwaniaipn/kresy.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz