Polski Instytutowi Pamięci Narodowej dzięki zgodzie udzielonej przez Białoruś przeprowadzi poszukiwania szczątków polskich żołnierzy w miejscowości Pohost.

Decyzja podjęta przez Białoruś jest przełomem, ponieważ polscy archeologowie nie mogli przeprowadzać prac ekshumacyjnych na terenie tego kraju od kilkunastu lat. W ubiegłym roku białoruska prokuratura nie pozwalała na prace naukowców w pobliżu wsi Kalety, gdzie mogą spoczywać szczątki ofiar obławy augustowskiej.

Obecnie pracownicy polskiego Instytutu Pamięci Narodowej będą mogli pojechać na Białoruś, aby poszukiwać i przeprowadzić ewentualną ekshumację ciał kilkunastu polskich żołnierzy, którzy ponieśli śmierć w walkach z Armią Czerwoną pod położonym na północny zachód od Mińska Pohostem. Okoliczności śmierci Polaków nie zostały jeszcze ustalone. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej mają sprawdzić czy polscy żołnierze polegli w boju, czy też zostali rozstrzelani po schwytaniu. Ciała Polaków mieli pochować lokalni mieszkańcy.

ZOBACZ TAKŻE: IPN: możliwości negocjowania ze stroną ukraińską zostały wyczerpane

Decyzja podjęta przez Białoruś kontrastuje z zachowaniem władz Ukrainy, które skutecznie blokują prace polskich archeologów poszukujących szczątków Polaków pochowanych na terenie tego kraju. W chwili, kiedy polscy historycy otrzymali zaproszenie od firmy archeologicznej „Wołyńskie Starożytności”, aby prowadzić poszukiwania i ekshumacje w Kostiuchnówce, gdzie mogą znajdować się szczątki około 2 tys. żołnierzy polskich, zakaz współpracy z Polakami wydała komisja działająca przy wołyńskim gubernatorze i Światosław Szeremeta, ukraiński sekretarz wykonawczy Państwowej Komisji ds. Utrwalania Pamięci.

Nie podano oficjalnej przyczyny zakazu, jednak decyzja Ukraińców ma być karą za usunięcie nielegalnego pomnika UPA w Hruszewicach na Podkarpaciu.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Majkowski: Szeremeta i Wiatrowycz zablokowali poszukiwania szczątków Polaków na Ukrainie
UJAWNIAMY: Szeremeta groził likwidacją „nielegalnych polskich upamiętnień” na Ukrainie [+DOKUMENTY]

Kresy.pl / rp.pl / ipn.gov.pl / studiowschod.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply