Pracownicy Ambasady RP na Białorusi wraz z tworzoną przez miejscowych Polaków Grupą Wolontariuszy im. Józefa Piłsudskiego odnawiali groby żołnierzy wojny z bolszewikami na cmentarzu niedaleko Nieświeża.

W grupie pracowników polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Mińsku, którzy 17 czerwca udali się na cmentarz żołnierzy Wojska Polskiego do Użanki, był sam ambasador Konrad Pawlik. Użanka znajduje się na zachodnie obwodu mińskiego, do pracowników ambasady dołączyli więc działacze Grupy Wolontariuszy im. Józefa Piłsudskiego, zreszających Polaków z Mińska i sąsiedniego obwodu witebskiego. Członkowie grupy od lat prowadzą prace porządkowe i renowacyjne na polskich cmentarzach wojskowych na Białorusi.

Na cmentarzu w Użance koło Nieświeża spoczywa kilkudziesięciu żołnierzy, którzy bronili Polski przed bolszewikami w czasie wojny lat 1919-1920. Teren wokół mogił i one same zostały oczyszczone ze śmieci i zbędnej roślinności. Same nagrobki zostały pomalowane specjalną farbą. Czarną farbą poprawiono napisy. Na koniec na każdej mogile ustawiono znicz.

„Cieszymy się, że w ten sposób można czcić pamięć polskich bohaterów” – powiedział Marcin Wojciechowski, radca Ambasady RP w Mińsku, który podkreślił, że mieszkańcy okolicy też starają się utrzymać cmentarz w dobrym stanie.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Dzień wcześniej – 16 czerwca, działacze Grupy Wolontariuszy im. Piłsudskiego odwiedzili także polski cmentarz wojskowy w Hermanowiczach-Ciereszkach. Konieczna okazało się skoszenie bardzo już wybujałej roślinności i jej zebranie.

polskieradio.pl/facebook.com/twitter.com/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz