W odpowiedzi na pytania portalu Kresy.pl, dotyczące rządowego programu niedrogich mieszkań komunalnych”, Kancelaria Premiera zapewnia, że nie będzie on faworyzował Ukraińców i będzie dostępny na równych zasadach dla Polaków. Rząd twierdzi, że „pomoc w znalezieniu zamieszkania i pracy uchodźcom z Ukrainy pozwoli relokować z dużych miast cześć ludzi, którzy chcieliby się przeprowadzić za pracą i mieszkaniem”.

Jak pisaliśmy, na początku lipca br. minister w KPRM Agnieszka Ścigaj (Polskie Sprawy), odpowiedzialna w rządzie za przygotowanie strategii integracji Ukraińców, powiedziała, że przygotowywany przez nią projekt strategii międzyresortowej mający pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy, zakłada przygotowanie z samorządami „niedrogich mieszkań komunalnych”.

Czytaj więcej: W rządzie powstał pomysł na tanie mieszkania komunalne dla Ukraińców

W związku z tym, zwróciliśmy się Kancelarii Premiera, pytając, czy Polacy będą mogli skorzystać z tego programu na takich samych warunkach, jak Ukraińcy, czy też jest to rozwiązanie dedykowane dla przybyszów z Ukrainy. Zapytaliśmy też, czy projekt zakłada mechanizmy faworyzujące obywateli Ukrainy przed obywatelami Polski oraz, czy mieszkania komunalne dla Ukraińców będą miały tę samą cenę, co mieszkania komunalne dla Polaków.

W odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy od Centrum Informacyjnego Rządu (CIR), zaznaczono, że „projekt strategii międzyresortowej ma pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy”, zaś „jednym z jego elementów jest przygotowanie z samorządem mieszkań komunalnych”. Zapewniono przy tym, że będą mogli skorzystać z niego także Polacy, zaś obywatele Ukrainy nie będą grupą grupą faworyzowaną.

„Projekt będzie skierowany do repatriantów i uchodźców z Ukrainy, ale również do obywateli Polski. Program będzie dostępny dla docelowych grup na równych warunkach. Nie będzie mechanizmów faworyzujących obywateli Ukrainy. Czynsz mieszkań komunalnych będzie ustalany według metrażu przez radę gminy/radę miasta w drodze uchwały. Lokator będzie opłacał media według zużycia” – podaje CIR.

Jak poinformowano, „rolą samorządów ma być szukanie możliwości i rozmowa z właścicielami pustostanów, które mają być dostosowane do możliwości zamieszkania”. Rząd ma z kolei zapewnić pomoc w uzyskaniu środków finansowych.

„Takie mieszkania miałyby być do dyspozycji w zasobach gminy przez kilka lat. Porozumienie z właścicielami mieszkań ma być umową dzierżawy realizowaną za pośrednictwem społecznych agencji najmu” – informuje CIR.

„Pomoc w znalezieniu zamieszkania i pracy uchodźcom z Ukrainy pozwoli relokować z dużych miast cześć ludzi, którzy chcieliby się przeprowadzić za pracą i mieszkaniem. Nowa strategia pozwoli uniknąć konfliktów społecznych” – twierdzi rząd.

Przeczytaj: Rząd wzywa Ukraińców do osiedlania się na polskiej prowincji

Przypomnijmy, że minister Ścigaj mówiła, iż uchodźcy z Ukrainy powinni obecnie zacząć się „usamodzielniać”. Jako warunek tego usamodzielnienia wskazała udzielenie im pomocy w znalezieniu pracy oraz „w miarę taniego” mieszkania. Zauważyła przy tym, że większość uchodźców mieszka w dużych miastach, gdzie mieszkań brakuje, lub są bardzo drogie.

Odnosząc się do pomocy uchodźcom w znalezieniu pracy Ścigaj wskazała na bardzo duży deficyt pracowników w obszarach usług społecznych (pomoc domowa dla osób starszych, praca w domach pomocy społecznej, ośrodki wsparcia dla niepełnosprawnych) w małych miejscowościach. Jej zdaniem zaoferowanie Ukraińcom takiej pracy wraz z tanim mieszkaniem pozwoliłoby na relokowanie części uchodźców z dużych miast na prowincję.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca powiedział w marcu br., że polski rząd wspólnie ze stroną ukraińską pracuje nad przyjęciem państwowego programu szybkiej budowy mieszkań dla Ukraińców, którzy chcą zostać w Polsce. Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie zdementowało jego doniesień. Także w marcu Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Piotr Uściński poinformował, że rząd zwiększył budżet Funduszu Dopłat aż o 1,2 mld złotych, a samorządy mogą uzyskać z niego dopłaty pokrywające 80% inwestycji, między innymi na budowę mieszkań dla uchodźców.

Przeczytaj: KKP: Rząd uruchomił szybką ścieżkę przyznawania obywatelstwa Ukraińcom

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply