Koronawirus: Liczba osób uczestniczących w pogrzebach będzie kontrolowana

Będziemy informować i pilnować, aby w ceremoniach pogrzebowych nie uczestniczyło więcej niż pięć osób – oznajmiła we wtorek dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie Danuta Kruk.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), Danuta Kruk stwierdziła „będziemy informować i pilnować, aby zgodnie z nowymi przepisami w ceremoniach pogrzebowych nie uczestniczyło więcej niż pięć osób”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zaznaczyła, że to zakład pogrzebowy – nie zaś zarząd cmentarza – jest organizatorem uroczystości pogrzebowych. Jest też odpowiedzialny za organizację ceremonii w zgodzie z obowiązującymi przepisami. „My jedynie udostępniamy nasze sale ceremonialne, sale pożegnań, nasz teren – dodała.

Danuta Kruk podkreśliła, że mimo to ZCK będzie informował o ograniczeniach dotyczących liczby uczestników pogrzebów. Zaznaczyła, że w razie przybycia na ceremonię zbyt dużej liczby uczestników, nie zostaną oni wpuszczeni na teren cmentarza. Jest jednak przekonana, że nie dojdzie do takich sytuacji.

Jak informowaliśmy, w czasie wtorkowej konferencji prasowej premier Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili nowe środki wdrażania generalnej kwarantanny. Od 25 marca w Polsce będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu za wyjątkiem konieczności wykonania niezbędnych zakupów i w „niezbędnych sprawach życia codziennego” czy wykonywania pracy. Podobnie jak w Niemczech w przestrzeni publicznej nie będzie można zbierać się w grupach większych niż dwuosobowe. Nie dotyczy to przebywania z rodziną we własnym domu. W kościołach, w nabożeństwach będzie mogło brać udział do pięciu osób. „Wszystkie inne działania poza wyjściem do pracy, apteki, wyprowadzenia psa na spacer – odłóżmy na później” – zaapelował premier.

pap / rdc.pl / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz