Konfederacja apeluje do rządu o wstrzymanie zamykania kopalń Makoszowy w Zabrzu, Krupiński w Suszcu i JAS-MOS w Jastrzębiu Zdroju. Zdaniem polityków Polska musi pilnie odrzucić politykę klimatyczną Unii Europejskiej i zaprzestań likwidowania polskiego górnictwa. Robert Winnicki złożył w tej sprawie w sejmie wniosek formalny.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Konfederacja zaapelowała do rządu o wstrzymanie zamykania kopalń Makoszowy w Zabrzu, Krupiński w Suszcu i JAS-MOS w Jastrzębiu Zdroju. Zdaniem polityków Polska musi pilnie odrzucić politykę klimatyczną Unii Europejskiej i zaprzestań likwidowania polskiego górnictwa. Robert Winnicki złożył w tej sprawie w sejmie wniosek formalny.

“Ta likwidacja kopalń w Polsce, która dzisiaj skutkuje nie tylko brakiem na rynku węgla, skutkuje również tym, że drożeje prąd, a polityka klimatyczna UE prowadzi nas w kierunku blackoutu i drożyzny” – przekonywał Robert Winnicki.

Zobacz też: „Zamknęliście 20 kopalń, a mieliście nie oddać ani jednej!”. Interwencja Konfederacji ws. sytuacji na rynku węgla [+VIDEO]

Jeden z liderów Konfederacji przekonywał, że z likwidacją polskiego górnictwa mamy do czynienia od wielu lat, od czasu kiedy przyjęto Pakiet Klimatyczny Unii Europejskiej, przed którym środowiska tworzące dziś Konfederacje ostrzegały już w 2013 roku.

“Czternaście kopalń zamkniętych tylko za rządów PiS. Takich kopalń jak kopalnia Krupiński w Suszcu, która miała jeszcze 40 milionów ton zasobów operatywnych. Kopalnia Makoszowy w Zabrzu, która ma 90 milionów ton operatywnych. Kopalnia Bielszowice w Rudzie Śląskiej, która ma 70 mln ton zasobów operatywnych. To są te likwidacje, które toczą się w ostatnich latach.”

“Żądamy tego, żeby wypowiedzieć pakiet klimatyczny Unii Europejskiej i wstrzymać likwidację kopalni Krupiński, Makoszowy i JAS-MOS. To jest wszystko do zrobienia. Potrzeba jedynie woli politycznej”.

Zobacz też: Maksymalne ceny węgla przyjęte przez rząd

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply