Posłowie Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowy domagają się sprowadzenia polskiego złota z banku w Londynie do Polski. Ostrzegają, że w obecnej sytuacji, w tym w kontekście ustawy 447 i roszczeń żydowskich, może ono posłużyć do wywierania nacisku na Polskę.

Na wstępnie wtorkowej konferencji Konfederacji KORWiN Braun Kukiz Narodowcy w Sejmie, poseł Jacek Wilk przypomniał, że polskie złoto z niewyjaśnionych dokładniej oficjalnie powodów, przechowywane jest w banku w Londynie. Jego zdaniem to „dziwna sytuacja”, tym bardziej, że wiele innych krajów obecnie sprowadza złoto.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Nie wiemy, dlaczego rząd nie postępuje tak samo. Składamy dziś jako Konfederacja interpelację do Rady NBP jakie są powody tego i zapytujemy, czy przypadkiem nie jest tak, że wobec tego co się dzieje ostatnio wokół ustawy 447, że to złoto za granicą jest zabezpieczeniem, zastawem na poczet realizacji roszczeń przemysłu Holokaust – mówił poseł Wilk. Zaznaczył, że taka możliwość niestety wchodzi w grę w obliczu obecnej sytuacji i liczy na precyzyjną odpowiedź.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Przechowywanie polskiego złota, własności Skarbu Państwa, poza granicami jest skandalem – uważa poseł Jakub Kulesza. Zaznaczył, że rośnie prawdopodobieństwo utraty przez polski rząd kontroli nad złotem, które znajduje się na terytorium Wielkiej Brytanii. Dodał, ze historia pokazuje, że może to być elementem wywierania presji na dany kraj i szantażu. Powołał się na przykład Libii w czasach Kadafiego, a także Wenezueli obecnie. Kulesza powiedział, że w obu przypadkach zablokowano (bezprawnie) ściągnięcie złota, które do tych krajów należy.

– Obawiamy się, że w efekcie różnych możliwych perturbacji na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście nieuprawnionych roszczeń żydowskich i ustawy 447, może dojść do jawnych lub ukrytych nacisków na polski rząd, a narzędziem do tych nacisków może być polskie złoto, które znajduje się za granicami naszego kraju – podkreślił poseł Konfederacji i wiceszef partii KORWiN. – Obawiamy się, że to złoto może być sposobem na spłacenie tych roszczeń.

Przeczytaj: Izrael przysyła do Polski rządową delegację ws. zwrotu pożydowskiego mienia

Jakub Kulesza przypomniał też, że za rządów PO-PSL chciano zmienić prawo tak, żeby umożliwić sprzedaż lasów państwowych celem pokrycia roszczeń środowisk żydowskich. – Apelujemy jako Konfederacja o zabezpieczenie naszego interesu narodowego, skarbu państwa i naszego majątku i ściągniecie polskiego złota do Polski.

Czytaj także: Poseł Kukiz’15 – polskie złoto powinno wrócić do kraju

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz