Komisja prawna Parlamentu Europejskiego zablokowała kandydatury na komisarzy z Węgier i Rumunii, dopatrując się konfliktu interesów.

Rovana Plumb z Rumunii była kandydatką na komisarza ds. transportu, Węgier László Trócsányi miał być komisarzem ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Unii Europejskiej. Sytuacja jest bezprecedensowa, to pierwszy raz gdy kandydaci nie przechodzą etapu formalnego, nie zostając dopuszczeni do przesłuchania w Parlamencie Europejskim. Decyzja ta oznacza, że najprawdopodobniej Węgry i Rumunia będą musieli zmienić swoich kandydatów na eurokomisarzy.

Według portalu Euractiv, rumuńska kandydatka została odrzucona 10 głosami, przy sześciu głosach za i dwóch wstrzymujących się, z powodu rozbieżności między deklaracją majątkową złożoną w kraju, a UE. Według prasy rumuńskiej różnica wynosi milion euro. Miała pożyczyć 800 000 euro od osoby fizycznej, aby sfinansować kampanię przed wyborami europejskimi.

Trócsányi był węgierskim ministrem sprawiedliwości w rządzie Viktora Orbana od 2014 r. do maja 2019 roku, gdy został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Odegrał kluczową rolę w uchwalaniu przepisów, które były postrzegane w Brukseli jako podważające praworządność na Węgrzech i wywoływały konflikty Budapesztu z instytucjami UE.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Żółte Kamizelki szturmowały Parlament Europejski [+VIDEO]

Rumunia i Węgry mają teraz bardzo mało czasu na decyzję, ponieważ przesłuchania kandydatów na komisarzy w PE rozpoczynają się w już poniedziałek 30 września br.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli poinformuje teraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę Von der Leyen i zapyta ją o środki, które zamierza podjąć w odpowiedzi, w tym o zwrócenie się do rządów Węgier i Rumunii o zaproponowanie nowych kandydatów.

Kresy.pl / Euractiv




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz