Żółte Kamizelki szturmowały Parlament Europejski [+VIDEO]

Mimo reformatorskich zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona Żółte Kamizelki znów wyszły na ulice francuskich miast. Szczególnie burzliwy przebieg miała demonstracja w Strasburgu.

Protesty Żółtych Kamizelek, kontestujących władzę Macrona i jego liberalnej partii i domagających się ustąpienia prezydenta, odbyły się już po raz 24. Podobnie jak w poprzednich tygodniach masowe wystąpienia odbyły się w sobotę. „Ruch Żółtych kamizelek działa dalej” – powiedział telewizji France 24 Thierry-Paul Valette, współzałożyciel stowarzyszenia „Obywatele Żółte Kamizelki” będącego częścią nieformalnego ruchu. Komentując postawę prezydenta Francji ocenił, że „przez pięć miesięcy naszych demonstracji nie nauczył się niczego… Nie dostarczył żadnej politycznej odpowiedzi”.

Obywateli nie uspokoiło czwartkowe orędzie Macrona. Francuski prezydent obiecał cięcia podatkowe o wartości około 5 miliardów euro, z których skorzysta 15 milionów Francuzów. W piątkowym wystąpieniu telewizyjnym minister finansów Bruno Le Mair zapewnił, że ulgi te nie pociągną za sobą zwiększonego zadłużenia państwa. Minister poinformował, że rząd rozważa obniżenie stawki podatku dochodowego dla najmniej zarabiających, która obecnie wynosi 14%. Cięcia wydatków miałyby obowiązywać od początku przyszłego roku.

Główny paryski marsz Żółtych Kamizelek był tym razem formalnie organizowany przez największą centralę związkową CGT. Uczestniczył w niej lider lewicowej partii „Niepokorna Francja”  Jean-Luc Mélenchon, który od początku popiera ruch Żółtych Kamizelek. Według francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w całej Francji demonstrowało 23,6 tys. osób. Według samych organizatorów manifestacji protestowało 60 tys. osób.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Najbardziej gwałtowny przebieg miały manifestacje ruchu w Paryżu i Strasburgu. W tym drugim mieście Żółte Kamizelki przemaszerowały pod strasburską siedzibę Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy demonstracji próbowali wkroczyć do budynku. Interweniowała policja, która użyła pałek i gazu łzawiącego. Sympatycy ruchu Żółtych Kamizelek dawali już wcześniej wyraz swojemu eurosceptycyzmowi. W grudniu belgijscy naśladowcy ruchu szturmowali brukselską siedzibę Parlamentu Europejskiego. Jak wynika z nagrań także w Paryżu funkcjonariusze użyli siły.

Manifestacje Żółtych Kamizelek odbyły się także w Lyonie, Cambrai, Tuluzie i Bordeaux.

Manifestacja w Paryżu:

Manifestacja w Strasburgu:

france24.pl/express.co.uk/rt.com/AFP/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz