Uważany przez wielu za „człowieka, który utorował drogę Trumpowi” skrytykował amerykański atak na Syrię.

Pat Buchanan, swego czasu bliski doradca Richarda Nixona i Ronalda Reagana oraz trzykrotny kandydat na prezydenta, jak również jeden z najbardziej znanych zwolenników Donalda Trumpa, napisał w swoim najnowszym felietionie – Jeśli Trump ulegnie Johnowi McCainowi, Lindsey Grahamowi oraz Marco Rubio i wyda rozkaz zniszczenia syryjskich sił powietrznych, możemy znaleźć się w stanie wojny już nie tylko z ISIS i Al-Kaidą, ale również z Syrią, Rosją, Iranem i Hezbollahem. Syryjska wojna zniszczyłaby prezydenturę Trumpa.

Buchanan podkreśla, że atak na syryjskie lotnisko Szajrat był niezgodny z konstytucją, gdyż tylko Kongres Stanów Zjednoczonych ma władzę wypowiadania wojny.

– Asad walczy z powstańcami i dżihadystami, którzy chętnie pozabijaliby jego alawickich braci i syryjskich chrześcijan, podobnie jak to miało miejsce w przypadku masakry koptów w Egipcie w Niedzielę Palmową. Dlaczego to Asad miałby być bardziej odpowiedzialny za wszystkie ofiary w Syrii niż ci, którzy walczą o jego obalenie i zabójstwo?

Buchanan zwraca uwagę na to, że przypisywany Asadowi rozkaz przeprowadzenia ataku chemicznego nie miał sensu, biorąc pod uwagę korzystne położenie prezydenta Syrii. Według niego, ubiegłotygodniowy incydent, o który natychmiast został oskarżony Asad, wygląda na prowokację.

–  Jeśli prezydent dołączył do neokonserwatystów i stronnictwa wojny i rzucamy się w nowy bliskowschodni wir wojenny, powinien wiedzieć, że wielu z tych, którzy pomogli mu w uzyskaniu nominacji i jego wyborze, po to, aby trzymać się z dala od niepotrzebnych wojen, może przestać go popierać. Na mamy żadnych żywotnych interesów w syryjskiej wojnie domowej. Ci, którzy tam obecnie walczą, posiadają interesy, które uznali, że są godne poświęcenia życia.

Buchanan pyta – Jeśli pójdziemy na wojnę w Syrii, o co będziemy walczyć? O Nowy Porządek Świata? O różnorodność? O oddzielenie meczetu od państwa? O wolność słowa dla muzułmańskich heretyków? O prawa LGBT?

Podobnie jak w 2013 roku, Buchanan uważa, że nadszedł czas na kolejną ogólnonarodową koalicję antywojenną, która wyraźnie da Kongresowi do zrozumienia, że wojna w Syrii jest nie do zaakceptowania.

– Jeśli po Afganistanie, Iraku, Libii i Jemenie, nie chcemy, aby Ameryka znalazła się w kolejnej wojnie na Bliskim Wschodzie, najlepiej ją powtrzymać zanim stronnictwo wojny nas na nią poprowadzi.

Kresy.pl / Buchanan.org

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  Zacznę od informacji dla czytelników Kresów. Udało mi się przebić przez utrudnienia.

  Od południa można już bez problemów ustawić nowe hasło do profilu, zaproponowane przez automat trudne hasło można zmienić na swoje, dodając koniecznie wielką literę i jeden z cudacznych znaków oraz jakąś cyfrę, np.: &Jaryd51 powinno zostać zaakaceptowane. Proponują zacząć od swojego starego hasła dodając do niego cyfrę i znak, a jeżeli jest krótkie to wydłużyć kolejnymi literami lub cyframi.

  Teraz ad rem do tego artykułu: użycie rakiet w takiej liczbie przeciwko Syrii, bez żadnych dowodów winy, bez zgody ONZ i bez zgody Kongresu, oznacza, że Trump razem ze swoim otoczeniem są nieprzewidywalni. Oni stanowią prawdziwe zagrożenie dla świata.

  Przy nich Obama i Clinton to ludzie rozumni, chociaż wielu w to powątpiewa, ale przy Trumpie na pewno tak jest. Idiota z przyciskiem od bomby atomowej – trudno o większe zagrożenie dla światowego pokoju.