Inflacja w październiku wyniosła 17,9 proc. rok do roku – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Ceny towarów i usług wzrosły o 1,8 proc. w stosunku do września.

W poniedziałek GUS podał dane dotyczące inflacji w październiku. “Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9 proc. (wskaźnik cen 117,9), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8 proc. (wskaźnik cen 101,8)” – napisano w komunikacie.

Zobacz także: Media: Rząd przygotowuje się na możliwość uznania Polski za niewypłacalną. Zmiany w prawie

Podano, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 21,9 proc. r/r, nośników energii o 41,7 proc. r/r, a paliw do prywatnych środków transportu zanotowały wzrost o 19,5 proc. r/r.

Z kolei w ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,7 proc., nośników energii o 2 proc., a paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 4,1 proc.

Zobacz także: Bloomberg: Polski rząd przestał walczyć z inflacją

“Komentarz GUS wskazuje, że mocno wzrosły ceny paliwa i żywności. Inflacja wciąż jest rozpowszechniona – podwyżki cen są częste zarówno wśród towarów przemysłowych i usług. Szacujemy, że inflacja bazowa podniosła się z 10,7 do 11,3 proc.” – wskazuje Państwowy Instytut Ekonomiczny (PIE).

Przypomnijmy, że już we wrześniu inflacja w Polsce przekroczyła poziom 17 proc. w ujęciu rocznym, najwyższy od 25 lat. W sierpniu było to 16,1 procent.

Zobacz także: „Może być różnie” – Kaczyński o kryzysie i długu publicznym

stat.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply