Były szef izraelskiej dyplomacji twierdzi w artykule prasowym, że Polacy zamordowali 200 tys. Żydów. Amerykański dziennikarz mówi o „polskich kolaborantach”.

Polska Agencja Prasowa cytuje artykuł byłego izraelskiego ministra spraw zagranicznych i ministra bezpieczeństwa wewnętrznego Izraela Szlomo Ben-Amiego. W tekście napisanym dla portugalskiego dziennika „Diario de Noticias” Ben-Ami twierdzi, że „ustawa, którą podpisał Duda, penalizuje debatę o zatrważających i okrutnych prawdach. Jedną z takich prawd jest zamordowanie […] około 200 tys. polskich Żydów przez swoich nieżydowskich sąsiadów”. Politykę historyczną Polski ukazuje w kategoriach manipulacji – „Oczywiście Polska nie jest jedynym krajem, który kusi opisywanie historii w sposób umniejszający jego winy wobec Żydów i innych [ofiar]. Także inne byłe kraje komunistyczne Europy Wschodniej, w szczególności Litwa, Ukraina i Węgry, zaczęły promować nacjonalistyczną narrację cierpienia i oporu. Biorąc pod uwagę to, że wszystkie one były bezsprzecznie ofiarami nazistowskich Niemiec i ZSRR, umniejszenie ich roli w Holokauście nie było bardzo trudne”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sytuację wojenną w Europie Środkowowschodniej Ben-Ami porównuje do okupacji niemieckiej na zachodzie kontynentu w związku z tym porównując politykę historyczną państw z obu części Europy, w których środki realizacji niemieckiej okupacji były zupełnie różne. Izraelski polityk porównuje w tym kontekście historię Polaków do kolaboracji Holendrów z III Rzeszą.

Wywiadu telewizji TVN24 udzielił z kolei amerykański dziennikarz Ronen Bergman, mówił o swoich wrażeniach z udziału w konferencji prasowej Mateusza Morawieckiego w Monachium. Bergman zadał wówczas polskiemu premierowi następujące pytanie: „Jestem Żydem, który pisze dla „New York Timesa”, więc to dla mnie osobista kwestia. Moi rodzice urodzili się w Polsce. Moja matka otrzymała przed wojną nagrodę od ministra edukacji narodowej. Później zaczęła się wojna i część rodziny zginęła. Ich polscy sąsiedzi wydali ich gestapowcom, a moja matka uratowała niektórych, bo podsłuchała nocną rozmowę, podczas której Polacy donosili na Żydów do gestapo. Po wojnie moja matka przyrzekła, że nigdy nie wypowie ani słowa po polsku”. Dziennikarka Magdalena Ogórek wskazała na pewną niekonsekwencję, bowiem wcześniej Bergman twierdził, że jego matka była w czasie wojny 5-letni dzieckiem.

 

W wywiadzie dla TVN24 Bergman stwierdził, że do wątpliwej wypowiedzi w czasie konferencji prasowej polskiego premiera skłoniły go „opowieści, które słyszałem i zdanie, które matka cały czas powtarzała, że Polacy byli gorsi od nazistów i to do mnie wróciło”. Dodał też – „Chciałem podkreślić tylko jedną rzecz. Myślę, że matka, kiedy mówiła, że Polacy byli gorsi od nazistów, to wszystko, co się wydarzyło – odbiło się dużym echem w Izraelu. Otrzymałem setki wiadomości od Żydów z całego świata. Ludzie mówili, że to co powiedziałem, to jest dokładnie to, co wydarzyło się w ich rodzinach. „Dziękujemy, ze powiedziałeś to, co słyszeliśmy jako dzieci – że Polacy byli gorsi od nazistów”. W wypowiedzi dla polskiej telewizji zaczął się jednak wycofywać z poparcia dla tego typu twierdzeń – „To jest b. brutalne i szczerze myślę, że historycznie niesłuszne. Myślę, że moja matka się myliła. W końcu to naziści byli gorsi, to oni najechali na Polskę, to oni zbudowali obozy koncentracyjne, to oni byli panami Holocaustu”. Jednak wycofanie się było tylko częściowe, gdyż Bergman nadal mówił o „polskich kolaborantach”.

Bergman określił jako skandaliczną wypowiedź premiera o żydowskich współsprawcach zagłady swoich swoich współplemieńców. „Premier Morawiecki zrównuje Polaków, którzy pomagali nazistom z Żydami, którzy im pomagali” – mówił amerykański dziennikarz – „Nadal nie rozumiem, kim mieliby być żydowscy sprawcy”. Zapowiedział też, że Polska nie będzie sojusznikiem Izraela „jeśli nie powie tego jasno i jeśli ustawa o Holokauście nie zostanie odwołana”. Uznał też, że „To nie jest [spór] Polska contra Izrael, tylko Polska contra cały naród żydowski”.

Czytaj także: Izraelski dziennikarz: Trzeba walczyć z Polską w UE i USA, żądać zwrotu mienia

PAP/wpolityce.pl/kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zefir
  zefir :

  W słowach „Premier Morawiecki zrównuje Polaków,którzy pomagali nazistom z Żydami,którzy im pomagali”,niejaki Mędrzec Syjonu Bergman w zasadzie potwierdza,że Żydzi ze swymi niemieckimi oprawcami współpracowali.On „tylko nie rozumie,kim mieliby być żydowscy sprawcy”.Przecież działania odmanów z żydowskiej policji,Żagiewii,Judenratów,kapo i Sanderkommand obozowych,to tylko Żydów dla Żydów pomoc.Nie można nazywać inaczej działań żydowskiego referatu Gestapo,jawnej kolaboracji,szmalcownictwa,pomagania biczem wewnątrz gett,obozów pracy,obozów koncentracyjnych.Zwyrodnialstwo Żydów przekazywane Żydom,to nic,to tylko niewinny konflikt w rodzinie.Łapanki Żydów przez Żydów,akcje deportacyjne,eskortowanie do wagonów,do kominów,rekwizycje,to tylko życzliwa pomoc od Żydów dla Żydów,przecież spragnionych tej pomocy.ŁŁŁaaa,byłoby inaczej gdyby Polacy takiej pomocy Żydom udzielali,byłby krzyk niemiłosierny,że to zdrada,że to zbrodnia. Mędrzec Bergman ubolewa i zrozumieć nie może dlaczego Polacy tych czynności nie wykonywali,wtedy dopiero byłaby żydowska jazda po Polakach.

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Policja Judenratu jest wystarczającym argumentem ,żeby zamknąc geby tym prowokatorom
  Oni zawsze sa niewinni nawet jak fakty mówią co innego. Nie martwią mnie ataki zydowskie ,ale zachowanie rządu w Polsce , jak zbitego psa – najpierw szczekaja potem czekaja z podkulonym ogonem na kare. Bez refleksji, ambicji i strategii obronnej.

 3. jaro7
  jaro7 :

  zydzi i ukry to najbardziej ZAKŁAMANE nacje.I szkoda z nimi wchodzić w polemikę.Wkrewia mnie tylko takie gadanie jak Karskiego z PiS ,że trzeba walczyć z antysemiotyzmem i nie bedzie na antysemityzm przyzwolenia.Po pierwsze Karski ty mi nie bedziesz mówił kogo mam lubic lub nie lubić,po drugie jako polskojęzyczny polityk zajmij sie nie antysemityzmem tylko antypolonizmem.

 4. donald
  donald :

  Przy takiej okazji warto jeszcze zacytować jeden twit dotyczący wykonania 24 lI 1953 r. wyroku śmierci na generale Auguście Emilu Fieldorfie ps. „Nil”, dowódcy Kedywu Komendy Głównej AK po sfingowanym sfingowanym procesie.
  Aresztowanie : Żydówka Fajga Mindla Danielak Rozprawa : Żydówka Maria Sand I instancja : Żyd Benjamin Wajsblech Wyrok zatwierdzają : Żydzi Emil Merz, Gustaw Auscaler, Paulina Kern.