We wtorek trzy kolejne osoby zostały zatrzymane w związku ze śledztwem przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prok. Aleksandra Skrzyniarz przekazała, że trzy kolejne osoby zostały zatrzymane we wtorek w związku ze śledztwem przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

Trzy osoby, w tym m.in. były prezes polskiego koncernu paliwowo-energetycznego Dariusz K. oraz były członek zarządu spółek energetycznych Wojciech T., zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku z postępowaniem przeciwko byłemu ministrowi transportu Sławomirowi N.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CBA podkreśla, że czynności mają związek ze śledztwem prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie przeciwko Sławomirowi Nowakowi i innym osobom, które są podejrzane o przestępstwa korupcyjne oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani po zakończeniu przeszukań zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty łapownictwa czynnego, związane z podejrzeniem wręczenia Sławomirowi N. korzyści majątkowych w wysokości kilkuset tysięcy złotych w zamian za pomoc w kwestiach związanych z objęciem przez nich intratnych stanowisk.

„Śledztwo prowadzone jest jednocześnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuraturę Okręgową w Warszawie, a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy” – czytamy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że 20 lipca były minister transportu w rządzie PO, były szef Ukrawtodoru Sławomir Nowak (który zgodził się na ujawnienie danych i wizerunku) został zatrzymany przez CBA w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy. Oprócz niego zatrzymani zostali były dowódca JW „GROM” Dariusz Z. oraz gdański biznesmen Jacek P. Zatrzymania odbyły się w ramach międzynarodowego śledztwa, które było prowadzone przez zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy, funkcjonariuszy CBA, a także NABU. Doszło także do szeregu rewizji w Polsce i na Ukrainie.

Według ukraińskich śledczych Nowak proponował ukraińskim firmom, które miały problemy z terminową realizacją kontaktów, „rozwiązanie ich problemów”, w szczególności przedłużenie kontraktu i uniknięcie kar umownych. W tym celu w Polsce powołano specjalne przedsiębiorstwo, którego kapitał był podnoszony przez wpłaty gotówkowe z tych firm. „W ten sposób nie tylko uzyskano nielegalne dochody, ale również legalizowano te środki” – mówił szef Specjalnej Antykorupcyjnej Prokuratury Maksym Hryszczuk cytowany przez agencję Ukrinform.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem śledczych Nowak miał nielegalnie zarobić na Ukrainie 1,3 mln złotych.

Sławomir Nowak usłyszał zarzut kierowania podczas pracy na Ukrainie zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji i został decyzją sądu aresztowany. Do aresztu trafili także Jacek P. i Dariusz Z., którym postawiono udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Z. może wyjść warunkowo za kaucją w wysokości 1 mln złotych. Żaden z podejrzanych nie przyznał się do winy.

Zatrzymania w omawianej sprawie miały miejsce także na początku sierpnia.

pap / cba.gov.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz