Komisja toponimiczna rady miasta Chmielnicki podjęła wczoraj decyzję o nazwaniu dwóch miejskich ulic imionami Stepana Bandery i Romana Szuchewycza.

Komisję toponimiczną skłoniła do działania zeszłoroczna ustawa dekomunizacyjna uchwalona przez Radę Najwyższą, która zabrania nazywania ulic czy miast nazwami nawiązującymi do ideologii komunistycznej czy Związku Radzieckiego. Komisja oceniła, że przepisy tej ustawy przesądzają o konieczność zmieny nazw 48 ulic. Okazała się ona jednak bardziej gorliwa i postanowiła o przemianowaniu ponad 80 ulic i zaułków.Dekomunizacji nie oparł się sam pierwszy człowiek w kosmosie Jurij Gagarin. Jego ulica, przy której mieści się zresztą siedziba rady miejskiej Chmielnickiego wróci do dawnej nazwy Starobulwarna. Swoją ulicę ma otrzymać Roman Szuchewycz komendant główny UPA z czasów gdy organizacja ta dokonała ludobójstwa kilkuset tysięcy Polaków i osób innej narodowości. Szuchewycz, bezpośrednio odpowiedzialny za te zbrodnie, będzie potronował ulicy nazwanej dotychczas imieniem Igora Kurczatowa – fizyka jądrowego, twórcy pierwszego reaktora jądrowego w ZSRR i konstruktor pierwszej radzieckiej bomby atomowej. Swoją ulicę dostanie w Chmielnickim także Stepan Bandera ideolog OUN-UPA i ich polityczny wódz.

ngp-ua.info/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz