Podczas programu „Polityka przy kawie” TVP Włodzimierz Czarzasty (SLD) i Stanisław Gawłowski (PO) posprzeczali się na temat roli UPA w polityce historycznej Ukrainy.

Jak mówił Czarzasty, „nie ma zgody” na to, by Ukraina honorowała przywódcę UPA Romana Szuchewycza, bezpośrednio odpowiedzialnego za ludobójstwo polskiej ludności Kresów Wschodnich w latach II wojny światowej. Z kolei Stanisław Gawłowski podkreślał, że nie można w całości budować relacji z sąsiadami na historii. Dodał, że w interesie Polski jest wspieranie niepodległej Ukrainy.

YouTube.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
34 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mazowszanin
  mazowszanin :

  Pierwszy raz mogę poprzeć opinie Włodzimierza Czarzastego, zasadniczo bardzo nielubianego przeze mnie (jako polityka i biznesmena). Cóż, wystarczy obiektywnie spojrzeć w historie, w kwestii UPA była zbieżność poglądów w powojennej Polsce niezależnie od poglądów politycznych – zarówno zaszczepiona przez sowietów władza PKWN, jak i zwalczanie przez nich i samych sowietów podziemie niepodległościowe, popierało walkę z nacjonalizmem ukraińskim wyrosłym najsilniej na kolaboracji z III Rzeszą, mordach na tle etnicznym w okresie międzywojennym (jeszcze relatywnie jednostkowymi), jak i tymi masowymi po roku 1943. Sorry, ale skoro UPA były jednakowym wrogiem dla zwalczających się stron polskiej polityki (reprezentujących odmienne obozy świata, w sensie Zachód i imperium sowieckie), to jednak wskazuje to na szeroko rozumiany interes kraju i pojmowanie tego ponad kanionami podziałów politycznych. Niestety nie dotyczy to spadkobierców i pogrobowców (dzieci, wnuków etc.) OUN-UPA, Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy legalizującej napaść z 17 IX 1939 roku i wszystko z tego aktu płynące, tzw. niemieckiej V kolumny, miłośników Giedroycia. Sami pewnie też jesteście w stanie wskazać jeszcze parę innych środowisk antypolskich w swoim działaniu.

  • pol_ak
   pol_ak :

   Ogólnie to pan Czarzasty ma raczej odmienne poglądy niż my, chyba pamiętam programy gdzie konkretnie on opowiadał o AK i Wyklętych równie ładne opinie co o upa – tzn co najmniej anty. Ale w zalewie antypolskich wypowiedzi w mediach należy doceniać i wykorzystywać zbieżne opinie nawet naszych oponentów.

   • zefir
    zefir :

    „Pol_AK”:Z tego właśnie powodu,tzn”AK i Wyklętych” pominąłem wątek p.Czarzastego w swym poście z godz. !4;37.Zgadzając się z jego wypowiedziami w sprawie OUN-UPA w omawianym artykule,nie mogłem zapomnieć jego wcześniejszego krytycyzmu wobec polskich patriotów.Chwała Czarzastemu chociaż za powyższą postawę wobec zbrodniczej OUN-UPA.

    • rudy
     rudy :

     zefir i Pol_AK nie wiem, co dokładnie pisał wobec AKowców, ale jeżeli patrzeć na rzeczy objektywnie, to i UPA i AK – były w większości nabite patriotamy swych krajów. Obydwie deklarowali patriotyzm do swego kraju. Różniły się tylko wizje idealnego swego kraju, no i sposoby na jego dojście do nich. Jedni nazwą działania niektórych morderstwami, inni nazwą to walką o lepszy ustrój gospodarczy (według ich widzenia).

     • rudy
      rudy :

      odp. Tutejszym: subjekty*. Mówiłem o osobach nie pełniące służby wojennej – cywili. Przecież były zamachy na takie osoby, nie? A przyczyną było tylko jedno – wspieranie innej ideologii. Ale to z czystego patriotyzmu przecież, dla dobra kraju (+ własne porachunki, jak jedem mi mówił osobiście).

     • tutejszym
      tutejszym :

      „subjekty*. Mówiłem o osobach nie pełniące służby wojennej – cywili.” W dalszym ciągu nie rozumiem o co Panu chodzi. Dla mnie Pańska myśl jest bardzo pokrętnie wyrażona. Czy może Pan rozwinąć i wyjaśnić co miał Pan na myśli. Co znaczy „subjekt” i gdzie znajdę definicję tego słowa. Napisz Pan wprost, jasno, co chcesz Pan powiedzieć, co masz na myśli. Nie wstydź się Pan swojego zdania na ten temat. Co mają znaczyć słowa „ideologiczne zamachy na subkjekty nie militarne”. Chcę zrozumieć dokładnie Pańskie przesłanie.

     • zefir
      zefir :

      „Rudy”:Bez nadmiernego rozwijania tematu,wskażę tylko na podstawowy błąd p.rozumowania.Obiektywnie to Armia Krajowa walczyła w obronie własnego kraju,oraz w obronie jego obywateli-własnej IIRP.Bandyci z UPA też byli obywatelami IIRP,którą zdradzili,której przeciwstawili kolaborację z hitleryzmem i wrogość wyrażaną w eksterminacji cywilnej,bezbronnej ludności cywilnej polskiej narodowości.Celem OUN-UPA była czystka etniczna i ludobójstwo polskiej nacji.UPA nie mogła być patriotyczna wobec swego ukraińskiego kraju,gdyż takowego nie było.AK walczyła z najeżdżcami i okupantami IIRP,zarówno z niemiecką III Rzeszą,jak też z sovieckim ZSRR.Częsć sił AK stanęła także w obronie narodowości polskiej riezanej przez zbrodnicze OUN-UPA oraz jej złodziejskich wiejskich ukrainskich sprzymierzeńców.Ideologia i czyny OUN i UPA to jednoznacznie zbrodnicze przestępstwa i mordy,niczym nie sprowokowane.Ten „lepszy ustrój gospodarczy” to banderowcy aktualnie budują na Ukrainie,z opłakanymi efektami.

 2. zefir
  zefir :

  Właściwie to dobrze,że ten były nieudany bizesmen i działacz samorządowy Koszalina,od 2007r viceminister Środowiska odsłonił swoją i PO twarz obrońcy i miłośnika ludobójczej OUN-UPA,jak też tolerancję dla ukraińskiego szowinizmu.Nie byłbym zdziwiony,że to potomek przesiedlonych w ramach akcji „Wisła”,tak samo jak nie jestem zdziwiony zainteresowaniem tym osobnikiem przez ABW.Stanisław Gawłowski,bo o nim mowa,jako szef zachodniopomorskiej PO i viceminister spotykał się z Al.Kwaśniewskim lobbującym na rzecz ACRONU Wieczesława Kantora,rosyjskiego żyda i oligarchy zainteresowanego zakupem majątku Grupy Azoty S.A.,w tym wypadku szczególnie w odniesieniu do Grupy Azoty „Police”S.A.Obiecywano mu nawet sponsorowanie Pogonii Szczecin po przejęciu przez Rosjan Azotów.Nie jest tajemnicą,że żydek Wiacz.Kantor to dobry znajomy Al.Kwaśniewskiego,który za swej prezydentury odznaczył tego pejsatego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP,zresztą zasiadają wspólnie w Europejskiej Fundacji Tolerancji i Pojednania.Dla p.St.Gawłowskiego nie powinno być tajemnicą,że wchodzenie w konszachty z Kwaśniewskim i judeoKantorem to działanie sprzeczne z interesami energetycznymi Polski.Jeżeli tego nie rozumie to zasługuje na kopa w d.pę i szlifowanie bruku.Zainteresowanie Rosjan Grupą Azoty wynikają głównie/ale nie tylko/z tego ,że to największy konsument przemysłowy gazu ziemnego w Polsce.W kontekście gazoportu i gazu łupkowego Rosjanie dostrzegają możliwość rezygnacji strony polskiej z dotychczasowego poziomu dostaw gazu przez Gazprom. Jest zastanawiające,a nawet wymowne ,że Platforma niby Obywatelska desygnuje na tak wysokie polityczne i rządowe stanowiska ludzi pokroju Stanisława Gawłowskiego,dla których „OUN-UPA jest fajna”,zaś pamięć polskich ofiar bestialskich,zwyrodnialczych i ludobójczych czynów zbrodniczej ukraińskiej OUN-UPA nie istnieje!!!Pan Gawłowski pragnie ją poświęcić w imię dobra własnego i PO,jak bydlak i zdrajca Narodu Polskiego.Uznając postawę p Gawłowskiego za oficjalną postawę PO,obowiązkiem każdego patriotycznego członka Narodu Polskiego jest sprzeciw wobec PO we wszystkich zbliżających się wyborach.

 3. jch
  jch :

  rząd ,PO ,PIS w kwestii polityki zagranicznej , w kwestii popierania tych neobanderowców to są zwykli zaprzańcy ,którzy za pomocą kartek wyborczych powinni skończyć na śmietniku niechlubnej historii
  pan Czarzasty mówi mądrze ,jasno ,otwarcie natomiast p Gawłowski kręci jak mały krętaczek i chyba sam w to nie wierzy co mówi a wtedy jest zwykłym zaprzańcem

 4. franciszekk
  franciszekk :

  Z trudem wysilę się na obiektywizm! z przykrością stwierdzam, że ten facet z tzw. SLD totalnie zniszczył intelektem przygłupa z bandy trzymającej obecnie władzę w nadwiślańskim Landzie zwanym PO+Land! To jest żenujące, ze tacy idioci pełnią najwyższe funkcje urzędnicze aż PO Wielkiego bUla włącznie!!!!! Odnośnie moralnej oceny prymitywnego ludobójstwa dokonanego przez zwyrodniałych bandytów z UPA w okresie II wojny światowej, to każdy uczciwy człowiek bez względu na narodowość i poglądy polityczne powinien jednoznacznie potępić! Matactwa w tej sprawie nasuwają pytanie, komu właściwie ci ludzie SŁUŻĄ! Jeśli My Polacy sami się nie będziemy się szanować w takich sprawach to KTO NAS USZANUJE – NEO-banderowcy????????????????

 5. franciszekk
  franciszekk :

  Jako Polak nie mający kresowych korzeni podnoszę do max. sprawę określania się wszystkich kandydatów w każdych wyborach do zwyrodniałego ludobójstwa dokonanego w czasie II wojny światowej przez ukraińskich nazistów współpracujących z hitlerowcami!!! Jeśli tzw. kandydat będzie stawiał INNE jakieś racje POnad POwyższą, to szanujący się każdy Polak bez względu na poglądy polityczne winien go WYKLUCZYĆ !!!! Bo nie może być tak w normalnej rodzinie, by członek rodziny usprawiedliwiał i bronił brutalnego mordercę członka jego rodziny! Gdyby tak było to; albo oszalał albo jest taki jak mordercy jego krewnego!

 6. zan
  zan :

  Nie dość, że dziennikarka ma powierzchowność pindy (ten makijaż!) to… zachowuje się jak pinda. Co za zbydlęcenie. A poza tym….no…no. Pierd..lec proukraiński sięgnął już takiego poziomu, że nawet proukraiński Czarzasty krytykujący Putina musi się bronić przed zarzutami prorosyjskości. Czy USmaństwo dodaje LSD do wodociągów w Polsce? Skąd ten popierdolizm?