W wywiadzie dla szwajcarskiego portalu były prezydent Czech Vaclav Klaus oskarża Niemcy o dążenia do hegemonii Europie.

W wywiadzie dla portalu La pravda Klaus mowił o „absurdach ideologii europeizmu”. Uznał, że „niemiecka kanclerz chce jednoczyc Europę by Niemcy mogły nią rządzić”. Były czeski prezydent ocenił, że do tego samego dążą Amerykanie – „oczywiście amerykański prezydent byłby usatysfakcjonowany zjednoczoną Europą z pojedynyczym liderem, z jednym stanowiskiem w sprawie polityki międzynarodowej, jednym numerem telefonu, tak jak to powiedział 40 lat temu Henry Kissinger. Amerykański prezydent nie dba o to czy narody Europy chcą tego czy nie”.

Klaus zdecydowanie krytykował plan Komisji Europejskiej w sprawie przymusowych kwot imigrantów dla państw członkowskich UE. Nazwał go „lekkomyślnym”, wynikającym z politycznej poprawności. Stwierdził też, że „nie rozumie” stanowiska papieża Franciszka, który namawia narody Europy do przyjmowania imigrantów. Stwierdził, że jego postawa może doprowadzić do napięć w ramach Kościoła Katolickiego.

Klaus stwierdził, że nie wierzy w wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sugerując, że nie dopuszczą do tego elity gdyż zapoczątkowałoby to „efekt domina” prowadzący do całkowitego rozpadu UE.

visegradpost.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    azar :

    Czemu my Polacy nie mamy takich byłych prezydentów i politykierów co Vaclav Klaus? Tylko same sprzedawczyki pod dyktando lewacko-liberalnej Junii. Należałoby także przypomnieć słowa niejakiego byłego ministra MSZ Radka Sikorskiego by Niemcy przejęły rolę przywództwa europejskiego!!!