Tysiące Izraelczyków zgromadziło się w sobotę przed rezydencją premiera Benjamina Netanjahu w Jerozolimie w proteście z powodu zarzutów o korupcję i jego reakcją na kryzys spowodowany koronawirusem – poinformował portal Middle East Eye.

Jak poinformował portal Middle East Eye, w sobotę doszło do kilkutysięcznych protestów pod rezydencją premiera Izraela, Benjamina Netanjahu. Chcą jego ustąpienia ze stawiska między innymi w związku z zarzutami o korupcję.

„Twój czas się skończył” – skandowali demonstrujący i wzywali Netanjahu do rezygnacji z powodu tego, że nie chronił miejsc pracy i firm dotkniętych pandemią.

Ruch antyrządowy nasilił się w ostatnich tygodniach, krytycy oskarżają Netanjahu o odwrócenie uwagi od sprawy korupcyjnej przeciwko niemu. Premier ciągle zaprzecza zarzutom. Netanjahu, który został zaprzysiężony na piątą kadencję w maju po zaciętych wyborach, oskarżył protestujących o deptanie demokracji, a izraelskie media o zachęcanie do sprzeciwu.

W sobotę partia Likud nazwała protesty „lewicowymi zamieszkami” i oskarżyła popularne izraelskie wiadomości Channel 12 o „robienie wszystkiego, co w jej mocy, aby zachęcić skrajnie lewicowe demonstracje” przeciwników premiera.

„Netanjahu walczy o przywrócenie gospodarki Izraela do normalności i przekazanie funduszy i dotacji obywatelom Izraela” – poinformował Likud w oświadczeniu opublikowanym na stronie Netanjahu na Twitterze.

Zobacz też: Izraelskie media: 10 tysięcy osób protestowało w Jerozolimie przeciwko Netanjahu [+VIDEO]

Protesty rozciągnęły się poza oficjalną rezydencję Netanjahu w Jerozolimie, a wielu Izraelczyków gromadzi się na mostach i skrzyżowaniach autostrad w całym kraju.

Jedna z protestujących, Yael, poinformowała reportera agencji Reuters, że ​​straciła pracę w restauracji w Tel Awiwie i że pomoc rządowa nie nadeszła. „Można by pomyśleć, że taki życiowy kryzys, jak ten, zmusiłby Netanjahu do działania, a tak się nie stało. Wystarczy!” –  kobieta odmówiła podania swojego nazwiska.

Izrael w maju zniósł częściową blokadę, która spłaszczyła krzywą infekcji. Ale drugi wzrost przypadków COVID-19 i wynikające z tego ograniczenia spowodowały, że wskaźniki poparcia Netanjahu spadły ​​poniżej 30%.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformował Times of Israel, policja starli się w niedzielę z demonstrantami, gdy po raz piąty próbowali “oczyścić” miejsce protestu w pobliżu oficjalnej rezydencji premiera Benjamina Netanjahu.

Zobacz też: Nasilają się antyrządowe protesty w Izraelu. Manifestacja przed rezydencją Netanjahu [+VIDEO/+FOTO]

Kresy.pl/Middle East Eye

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply