Komisja Europejska potrąca dziś z unijnych funduszy dla Polski 69 mln euro kar naliczonych za niewykonanie wyroku TSUE o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN – dowiedziała się korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

Potrącana kara obejmuje okres nierespektowanego wyroku od 3 listopada 2021 do 10 stycznia br. Cała kara naliczana od 3 listopada dziś wynosi 157 mln euro.

Wcześniej KE już trzykrotnie obcięła fundusze dla Polski za nierespektowanie postanowienia TSUE w sprawie zawieszenia działalności kopalni Turów. W sumie potrącono 45 mln euro za okres od 20 września do 18 grudnia 2021 roku. Całość naliczonych kar z tego tytułu wynosi 68 mln euro.

Piotr Müller, rzecznik rządu, ponownie podkreślił na piątkowej konferencji prasowej, że stanowisko polskiego rządu pozostaje niezmienne.

“To kompetencje własne kraju członkowskiego i w tym zakresie zmian nie będzie, jeśli chodzi o szeroko rozumiane narzucanie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości” – powiedział Müller. Jak dodał, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zlikwidowana.

Jeszcze w styczniu Komisja wysłała polskiemu rządowi wezwanie do zapłaty narosłego w związku z niewykonaniem orzeczenia ws. izby dyscyplinarnej zobowiązania za okres od 3 listopada 2021 r. do 10 stycznia 2022 r., w wysokości prawie 70 mln euro. Polska miała 45 dni na jego spłatę. Jak informowaliśmy, Polska zwróciła się wówczas do Unii Europejskiej o wstrzymanie kar za powołanie Izby Dyscyplinarnej, mówiąc, że trwają prace nad likwidacją tego organu. Jeszcze w październiku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział likwidację Izby Dyscyplinarnej na forum Parlamentu Europejskiego. Mówił o tym także prezes partii rządzącej, Jarosław Kaczyński.

Projekt prezydenta Andrzeja Dudy zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN, w zamian której miałaby powstać Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składała z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję.

Projekt PiS zakłada przekazanie rozstrzygania spraw dyscyplinarnych sędziów SN jako całości i pozostawienie Izbie Dyscyplinarnej tego sądu rozpatrywania spraw innych zawodów prawniczych. Oprócz tego sędzia nie mógłby być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani dyscyplinarnej za wydane orzeczenie z wyjątkiem określonego wyjątku poważnych i całkowicie niewybaczalnych zachowań ze strony sędziego.

Z kolei projekt nowej ustawy o SN autorstwa Solidarnej Polski przewiduje nowy SN składający się tylko z dwóch Izb: Prawa Prywatnego oraz Prawa Publicznego, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby sędziów SN do maksymalnie 30 i zakresu spraw rozpatrywanych przez ten sąd.

Władze Unii Europejskiej uznając, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości jest sprzeczna z podstawowymi wartościami wspólnoty nie tylko potrącają środki należne Polsce w ramach standardowych wypłat budżetowych. Na początku września br. Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach specjalnego Funduszu Obudowy. Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni poinformował wówczas, że „Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę 57 mld euro dla Polski, bo ma obawy o niezależność sądów i wolność mediów”. To środki finansowe przewidziane dla Polski w ramach Funduszu Obudowy stworzonego w ramach kompetencji UE w celu stymulowania gospodarek po przestojach związanych z pandemią koronawirusa.

Kresy.pl / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply