KE: polski rząd nie wnioskował o zerową stawkę VAT na żywność

Komisja Europejska poinformowała, że wbrew twierdzeniom premiera Mateusza Morawieckiego, nie odmówiła wprowadzenia w Polsce zerowej stawki VAT na żywność, bo polski rząd o to nie prosił. KE dodała, że zgodnie z unijnym prawem i tak byłoby to niemożliwe.

Przypomnijmy, że w ramach zapowiedzianej w czwartek tarczy antyinflacyjnej, rząd chce czasowo wprowadzić m.in. obniżkę akcyzy na paliwa i prąd, VATu na gaz i energię elektryczną. Elementem pakietu ma być też dodatek finansowy dla części gospodarstw domowych, uzależniony od średniego miesięcznego dochodu na osobę. Tego rodzaju dodatki w założeniu mają trafić do najbardziej potrzebujących, żeby zamortyzować wzrost cen żywności i innych artykułów potrzebnych na co dzień.

Premier Mateusz Morawiecki, komentując ten dodatek wyjaśniał, że Polska nie mogła obniżyć VAT na żywności, jak zdecydowane w przypadku energii elektrycznej i gazu.

 

– Chcieliśmy obniżyć VAT na żywność do zera, ale nie zgodziła się na to Komisja Europejska – powiedział szef rządu. Podobnie twierdził także wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, jak również inni członkowie.

Jednak według serwisu 300Gospodarka.pl, Komisja Europejska nie potwierdza słów Morawieckiego. Portal powołuje się na urzędnika KE, który twierdzi: – Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku o zerową stawkę na żywność z Polski.

Urzędnik ten dodał, że „Komisja nie miałaby zresztą uprawnień, by taki wniosek uwzględnić”. Wyjaśniał, że wielkość stawek ściśle reguluje unijna Dyrektywa VAT, wykluczająca stosowanie stawki 0 proc. w przypadku żywności. Dopuszcza jednak stawkę obniżoną. Stąd, dla artykułów spożywczych może ona wynosić 5 proc.

Jednocześnie, jak podaje 300gospodarka.pl, sytuacja ta może jednak w przyszłości ulec zmianie w związku z unijną reformą podatku VAT. Jeszcze w 2018 roku Komisja Europejska zaproponowała ustalenie listy towarów i usług, gdzie bezwzględnie trzeba by było stosować stawkę podstawową VAT. W pozostałych przypadkach kraje członkowskie UE mogłyby elastycznie naliczać VAT według stawek obniżonych, w tym także zerowej. Ta propozycja nie zyskała jednak poparcia. Aktualnie, negocjacje w sprawie reformy skupiają się na stworzeniu katalogu towarów i usług,w przypadku których kraje członkowskie mogłyby używać niższych stawek. Według brukselskich źródeł portalu istnieje prawdopodobieństwo, że po reformie w przypadku żywności będzie można stosować również zerowy VAT.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, w sobotę Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie na temat swoich kontaktów z Komisją Europejską w sprawie stawek VAT. Resort potwierdza w nim stanowisko KE, że obecnie zgodnie z unijną dyrektywą VAT stosowanie stawki 0 proc. na żywność jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie prawa UE. Zaznaczono też, że Polska co do zasady stosuje najniższą dopuszczalną przez UE, czyli 5-procentową stawkę VAT dla produktów żywnościowych. Resort zaznacza przy tym, że polski rząd aktywnie wspiera plan zreformowania zasad podatku od towarów i usług w kierunku umożliwienia stosowania obniżonych stawek w szerszym zakresie, niż dotychczas, w tym stawki zerowej.

Czytaj także: W grudniu i styczniu inflacja może osiągnąć pułap 6-7 proc.

300gospodarka.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply