Katowice: Policja rozwiązała demonstrację środowisk narodowych [+FOTO / +VIDEO]

Legalna niedzielna demonstracja środowisk narodowych miała uczcić pamięć powstańców śląskich. Policja użyła siły.

Demonstracja Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego miała przejść przez centrum Katowic z pl. Sejmu Śląskiego do pomnika powstańców śląskich. Realizację marszu uniemożliwiła kontrmanifestacja środowisk lewicowych, których przedstawiciele usiedli na ziemi i zablokowali przejście.

Policja przenosiła siedzących kontrmanifestantów krzyczących „no pasaran” i „nie przejdziecie”, aby umożliwić przejście przedstawicieli środowisk narodowych. Narodowcy skandowali m. in.: „Cześć i chwała bohaterom”, „Bóg, honor, ojczyzna”, „Polska Walcząca”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”, „Młodzi, aktywni, radykalni”.

CZYTAJ TAKŻE: „Nie dla nacjonalizmu i faszyzmu”. Manifestacja przeciwko narodowcom w Gdańsku [+FOTO / +VIDEO]

Kontrmanifestanci krzyczeli z kolei m.in.: „Śląsk wolny od faszyzmu” i „To się leczy – nacjonalizm”, „Wolność, równość, demokracja”. Policja oddzieliła obie demonstracje kordonem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przed demonstracją prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował, że demonstracja Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego jest legalna, a lewicowa kontrmanifestacja została zgłoszona po ustawowym terminie, przez co nie otrzymała zgody.

Policja w końcu rozwiązała demonstrację środowisk narodowych, wzywając ich przedstawicieli do rozejścia się. Młodzi narodowcy nie chcieli się jednak rozejść, wskazując, że ich demonstracja jest legalna, podczas gdy blokujący lewicowcy nie mieli zgody od władz miasta.

Po kilku ostrzeżeniach policja użyła siły, aby usunąć demonstrantów. Prawicowcy odeszli skandując „Hańba”.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz