Z okazji 1 listopada na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pojawiły się kłamliwe banery sugerujące, że w Polsce, niczym w bolszewickiej Rosji, niszczy się krzyże i groby Ukraińców. Posłużono się przy tym zdjęciami nielegalnych pomników ku czci UPA.

1 listopada na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie pojawiły się plansze wystawy – „Katolicka Polska vs bolszewicka Rosja?”. Ma ona przedstawiać zniszczone „ukraińskie groby” w Polsce oraz odrestaurowane polskie groby na Ukrainie.

Organizatorem jest ukraiński aktywista Mychajło Hałuszczak, przedstawiany jako historyk oraz były bojownik batalionu „Sicz”. Jak powiedział, czas wystawy nie jest przypadkowy, ponieważ w tych dniach Polacy licznie odwiedzają Cmentarz Łyczakowski. – W ciągu 3 lat w Polsce miało miejsce 14 aktów wandalizmu względem grobów ukraińskich wojskowych– dotąd nikogo nie ukarano– mówi Hałuszczak agencji ZIK. – Czyż nie jest to sabotaż ze strony polskich władz? – pyta dodając, że przypomina mu to działania bolszewickiej Rosji, która „również niszczyła krzyże”. Hałuszczak zaznaczył, że „w latach 1937-38 na Wołyniu i Zakerzoniu spalono i odebrano Ukraińcom setki cerkwi”.

Przeczytaj: Tarnopol: Neobanderowcy ze „Swobody” chcą rozwiązać „problem” polskich pomników

Na fotografiach przedstawiono pomniki ku czci zbrodniarzy z Ukraińskiej Powstańczej Armii, m.in. w Werchratej, na wzgórzu Monastyrz, w Radrużuoraz w Hruszowicach. Należy zaznaczyć, że ich legalność wzbudza poważne wątpliwości. Zdecydowana większość z nich została postawiona nielegalnie. Co więcej, względem pomnika w Hruszowicach wiadomo, ze nie znajdują się tam żadne groby bojówkarzy UPA. Świadczą o tym choćby umieszczone u podnóża postumentu tablice upamiętniające cztery „kurenie”, które od 1944 roku siały terror i stopniowo „oczyszczały” z Polaków południowo-wschodnie tereny powojennej Polski, nazywane przez ukraińskich nacjonalistów „Zakierzonnią”.

PRZECZYTAJ: Nielegalny pomnik UPA w Hruszowicach

Pomnik ku czci UPA na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach stanął w październiku 1994 roku z inicjatywy byłych upowców z Polski i Ukrainy. Gotowe fragmenty kamienne i tablice z brązu zostały przywiezione ze Lwowa, a postawił je na zbudowanym przez siebie cokole mieszkaniec Hruszowic, były członek UPA. Odbyło się to bez odpowiedniego zezwolenia.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Polska: Zniszczono kolejny pomnik UPA [+VIDEO]

Ambasador Ukrainy interweniuje w polskim MSZ ws. zniszczenia pomnika UPA

Ukraiński IPN: niech Polacy odbudują i zapłacą za zniszczone pomniki UPA

Zik.ua / Kresy.pl

231 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Ukraińcy zawsze byli, są i zawsze będą plemieniem wrogim Polsce i Polakom. Wybór jest następujący – albo my ich, albo oni nas. Dlatego powinniśmy robić wszystko aby ukraina była jak najsłabsza, a osobników nazywający siebie ukraińcami było jak najmniej, wspierając wszelkie siły mogące osłabić ten wrogi twór od zewnątrz i od środka a także pamiętając, że jeśli nie porozumiemy się z Rosją przeciwko ukraińcom to ukraińcy porozumieją się z nią przeciwko nam. Tylko skrajny idiota nie znający historii może się łudzić, że ukrainiec poświęci cokolwiek, żeby obronić Polskę przed kimkolwiek. Wręcz przeciwnie, zrobi wszystko, żeby Polskę osłabić i pogrążyć. Ukraińcy udowadniali to wielokrotnie, czy to wobec carskiej Rosji, Sowietów, Austrii czy Niemiec.

 2. dajaman
  dajaman :

  Skurwysyny podobną taktykę przybrali w przededniu rzezi Wołyńskiej… taka sama taktyka!! Niech ktoś ich powstrzyma przed tą chorą nienawiścią do Polski, bo znowu dojdzie do mordów! i znowu będą pierdolić o “okupacji” przez Polaków ziemi “ukraińskiej” !!

 3. pro_patria
  pro_patria :

  Czytaliście swoje komentarze ?? Po ochłonięciu polecam przeczytać jeszcze raz… Jeśli jesteście Polakami (część postów to potwierdza, część świadczy o “mieszaniu” motłochu upaińskiego) PO CO TU JESTEŚCIE ??? To portal dla PATRIOTÓW POLSKICH, WIELBIĄCYCH OJCZYZNĘ, DBAJĄCYCH O PRZYWRÓCENIE TEGO, CZEGO W KRAJU NIE MA: WIELKOŚCI POLSKI, ZADBANIA O NALEŻNĄ JEJ GODNOŚĆ I CHWAŁĘ, DUMĘ Z PRZYNALEŻNOŚCI DO NARODU W SPOŁECZEŃSTWIE, DBANIE JEDYNIE O POLSKĄ RACJĘ STANU I INTERS NARODOWY… A wy uczyniliście z portalu szalet stale obrzucając się wyzwiskami i oskarżeniami. Dziwi mnie to, że Admin was nie poblokował, qrwa cierpliwy gość. Zastanówcie się, skłóceni podzelimy los Rodaków z Wołynia, MUSIMY SIĘ JEDNOCZYĆ !!! Nie mamy wyjścia, tylko zjednoczeni osiągniemy cele dla których jesteśmy na tym portalu. Macie odmienne poglądy ??? TO WSPANIALE !!! Na tym polega piękno demokracj.i Posprzeczacie się jak wzmocnimy kraj, sam Wam postawię. Teraz proszę, skupcie się na IDEACH, które spowodowały, że chętnie wracamy do portalu !!!

  • kojoto
   kojoto :

   “Jeśli jesteście Polakami (część postów to potwierdza, część świadczy o “mieszaniu” motłochu upaińskiego)” ciekawe co Ci każe twierdzić, że na forum z pewnością nie ma rosyjskich trolli – skoro są ukraińskie jak piszesz, to rosyjskie chyba tym bardziej. Tak – większość Polaków na tym forum widzi na pierwszym miejscu Polską Racje Stanu, ale są tez tacy, co widzą na pierwszym miejscu rosyjską rację stanu, a zapewne i ukraińską (choć nie pamiętam, żeby któryś z banderofili się do tego przyznał). Piszą tu tacy, dla których najważniejsze jest, że rosjanie walczą z ukraińcami i za to trzeba ich popierać, a bohaterem dla nich jest ruski najemnik-psychopata “motorola”, który otwarcie groził Polakom. Ci sami twierdzą, że Polacy i Rosjanie to bratnie narody – ale nie piszą kiedy ostatnio i czym przejawiło sie to braterstwo, to, że Rosja jest teraz w dołku i chwilowo ucichły oskarżenia o “obozy koncentracyjne” dla bolszewickich żołnierzy, nie znaczy, że to przyjaciele. Państwo Moskiewskie od początku swego istnienia było nastawione na konfrontacje z Polską i nic póki co nie wskazuje na to, że coś się zmieniło. Oddzielny temat to użytkownicy popierający UPAdlinę (było ich nawet więcej swego czasu) – nie wiem ilu z nich to ukraińcy, ale jest z nimi dokładnie ten sam problem i te same argumenty – najważniejsze, że ukraińcy walczą z rosjanami i dlatego trzeba ich popierać. Np: często nie zgadzam się z forumowiczem Cyna, a tym bardziej Ilona, ale widać wyraźnie, że są Polakami i Polska jest dla nich najważniejsza, a co jest najważniejsze dla zgranej ekipy trolli? Sukces Rosji – choćby po trupie Polski. I niektórzy z nich to napisali wprost, a wszyscy wciskają kit, że Polacy muszą zapomnieć o tym co robili rosjanie, czy sowieci, bo sa większe problemy na świecie, no są i co z tego? banderowcy te nie są największym problemem na świecie, ale to nie znaczy, że należy im pobłażać.

 4. banderacwel
  banderacwel :

  Skąd tu tyle ścierw banderowskich Polacy czytajcie ze zrozumieniem bo cwele palińskie podszywają się w postach pod polaków tych jebanych psich synów jest coraz więcej u nas to nie jest naród tylko pierdolone prymitywne plemię zwane ukrainą te szmaty mają na celu zabieranie polakom pracy i osiedlanie się u nas

 5. kojoto
  kojoto :

  konto stworzone do “wychamiania” się na Polaków – tak jak napisał Padlina niedawno “złodziej krzyczy łapać złodzieja”. Napisze więcej – wszyscy stąd znikniecie kiedy Usrael dogada sie z ekipą Putina – może zostanie jakiś jeden dyżurny – ciekaw jestem kto to…na szczęście na pewno nie ty 🙂

 6. ilona
  ilona :

  Boruta:04.11.2016 19:07 Znam już tą wyliczankę. Stosował ją często twój żeński odpowiednik. Wystarczy zajrzeć do zakładki “najczęściej komentowane”-pasjonująca lektura. Można też tam znaleźć równie wielkie “byki” ortograficzne. Jestem w trakcie opracowania. Nie omieszkam ich tutaj zamieścić. P.S. Znasz takie powiedzenie-“kto się przezywa, sam się tak nazywa”.

 7. ilona
  ilona :

  Boruta:04.11.2016 Znam już tą wyliczankę. Stosował ją często twój żeński odpowiednik. Wystarczy zajrzeć do zakładki “najczęściej komentowane”-pasjonująca lektura. Można też tam znaleźć równie wielkie “byki” ortograficzne. Jestem w trakcie opracowania. Nie omieszkam ich tutaj zamieścić( oraz inne ciekawe spostrzeżenia). P.S. Znasz takie powiedzenie-“kto się przezywa, sam się tak nazywa”??

 8. kojoto
  kojoto :

  jesteś tania ruska kurwa prowokator – jest was legion jak demonów bestii – w to akurat wierzę. “Na imię ci Legion, bo jest was wielu”, ale nie aż tak wielu jak piszesz, bo wymieniłeś także kilku Polaków z którymi nie masz nic wspólnego. Jesteś tu dla wywołania wrażenia, że na forum jest niby połowa ukraińców i połowa Polaków. Czy wy tanie trolle naprawdę myślicie, że jeszcze ktoś sie na to nabiera? Na początku sam myślałem, że jesteś Polką, ale juz dawno rozwiałeś wszelkie wątpliwości. Jest was tu kilku moskali (może nawet jeden czy dwóch ale z “mnogą osobowością”). Jest tez dwóch czy trzech ukraińców, chyba bywało więcej (względnie zidiociałych pro-banderowskich Polaków). Reszta to Polacy, których czasem udało sie wam podpuścić, ale wasz czas już minął…

   • kojoto
    kojoto :

    Poruta jak każda kurwa ryja drze. Mocna w gębie – pewnie od obciągania. Podaj swoje dane jeśli nie jesteś tchórzem, ale ty nawet dowodu najmniejszego na to, że jesteś Polakiem nie możesz zamieścić, bo jesteś internetowym prowokatorem Poruta vel.Sylwunia – dałeś się złapać ze spuszczonymi gaciami, ale i tak się wypierasz. Bełkot jeszcze gorszy od Padliny. I to jest tolerowane przez Redakcje od około roku…. Poruta-Sylwunia to jeden troll (bardzo znamienne – “największy bluzgacz” i “grzeczna paniusia” to jeden i ten sam troll): http://www.kresy.pl/?forum/informacje-o-niepolskich-znakach-diakrytycznych,0,0,24277

  • kojoto
   kojoto :

   ciekawe, czy was tam w departamencie cyber-propagandy poddają elektrowstrząsom przy Rusińskiej muzyce ludowej, że tak organicznie nienawidzicie wszystkiego co ukraińskie? Ja sam nie pałam do tzw Ukraińców przesadną sympatią, ale agresywne prowokacje nastawione na sienie nienawiści miedzy Polakami, a także Polaków do wszystkich Rusinów, które tu uskuteczniacie, wywołują dokładnie odwrotny efekt od zamierzonego. Już się zaczynam zastanawiać, czy aby nie ma cienia prawdy w tym, że to sowieci podburzyli Rusinów do mordowania naszych rodaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Chyba nie, ale skądś się te wasze prowokatorskie tradycje biorą, prawda? P.S. Przecież nie obrażam cie pisząc żeś załgana wredna kurwa (wszystko jedno męska, czy damska), bo to ty jesteś Legion.

   • kojoto
    kojoto :

    Ja jakoś nie widzę tu wysypu ukraińców na Kresach.pl, za to wyraźnie widać wysyp pacynek rublowych trolli. które oskarżają o “banderyzm” każdego forumowicza, który wskaże jakiś niewygodny fakt dotyczący Rosji – bardzo tania prowokacja, bardzo tania…

 9. ilona
  ilona :

  No i UPAdlina się “wysypał”, wytykał innym a sam się popisał brakiem znajomości ortografii. Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Uprzedzając jego głupie tłumaczenie, wyjaśniam, że forma bez “c” jest dopuszczalna, ale tylko w grze scrabble. Wątpliwości dotyczące pisowni mogą wynikać z faktu, że istnieje również słowo „h..j” oznaczające okrzyk, ale to nie dotyczy w/w przypadku.

 10. antymajdan
  antymajdan :

  Proponuję jednak poczytać więcej na temat “rewolucji bolszewickiej” niż tylko to, co jest w podręcznikach szkolnych, nawet w internecie jest tego dużo. Już nie jest dzisiaj dla nikogo tajemnicą, że tzw. “rewolucja bolszewicka” nie była projektem rosyjskim, a nawet główni wykonawcy nie byli Rosjanami. Wszystko było pomyślane akurat przeciwko Rosji, a finansjera amerykańska też odegrała tutaj niemałą rolę. Co do “pożyczki i dzierżawy” amerykańskiej (Brytyjczycy “dostali” 3 razy więcej) to rzeczywiście sowietów chyba ona uratowała, przy czym należy pamiętać, że była to transakcja dobrze skalkulowana, gdzie krew milionów żołnierzy na wschodzie był niemałym aktywem. Dochodzi do tego jeszcze kwestia “zajęcia mosskwy” przez Hitlera i tutaj też nastąpiła kalkulacja jankesów, no i wyszło im, że to się nie opłaca i że bardziej się opłaca rozkręcić gospodarkę u siebie. Tak wyszło z rachunku.

 11. sylwia
  sylwia :

  Odnośnie kilku podniesionych tutaj wątków, powtarzam mój poprzedni wpis. ZSRR powstało po wojnie domowej, w której rosyjscy patrioci, tzw. Biali, zacięcie przeciwstawiali się przewrotowi dokonywanemu przez Czerwonych, dobrze finansowanych przez międzynarodowy oligarchat. Wojna trwała 3 lata. Potem nastąpiło leninowskie i stalinowskie ludobójstwo na Rosjanach, które wg. Sołżenicyna wynosiło ponad 60 000 000 ofiar. Można znaleźć wykazy osobowe członków rządu sowieckiego, tzw. Komisariatów, które sprawowały rolę ministerstw. Ten wykaz zacytownay jest z publikacji Romualda Gładkowskiego (“Myślącym Pod Rozwagę”, Wydawnictwo Ojczyzna, Warszawa, ul. Brygadzistów 3, ISBN 8386449225]. Oto procentowość Rosjan w sowieckich władzach w r. 1920: 1. Rada Komisarzy Ludowych, 22 członków: 2 Rosjan = 9%; 2. Komisariat Wojny, 43 członków: 0 Rosjan = 0%; 3. Komisariat Spraw Wewnętrznych i jego pion, łącznie z Czeka, 44 członków: 2 Rosjan = 5%; Komisariat Spraw Zagranicznych, 16 członków: 1 Rosjanin = 6%; Komisariat Finansów i jego pion, 29 członków: 2 Rosjan = 7%; Komisariat Sprawiedliwości i jego pion, 19 członków: 0 Rosjan = 0%; Komisja Higieny, 5 członków: 0 Rosjan = 0%; Komisariat Oświaty Ludowej i jego pion naukowy, 50 członków: 2 Rosjan = 4%; Komisja Opieki Społecznej, 6 członków: 0 Rosjan = 0 %; Komisja Robocza, 7 członków: 0 Rosjan = 0%; Delegaci Czerwonego Krzyża, 8 członków: 0 Rosjan = 0%; Komisarze Terenowi i ich pion, 23 członków: 1 Rosjanin = 4%; Dziennikarze, 42 ludzi: 1 Rosjanin = 2%; Głowna Rada Gospodarki Ludowej i jej pion, 54 członków: 5 Rosjan = 9%; Centralny Komitet Wykonawczy 4-go Rosyjskiego Zjazdu Delegatów Robotniczych i Chłopskich. 34 członków: 0 Rosjan = 0%. Pomijam Komitety Centralne różnych partii, gdzie sytuacja była taka sama. Rosjanie stanowili niecałe 5% sowieckiego rządu. Gdy powstały sowieckie ministerstwa, kadry z komisariatów przeszły do nich. Gdy nastąpiła perestrojka, dzieci tych wiernych kadrowców i partyjniaków rozkradły państwowy przemysł i inne mienie i stworzyły klasę tzw. ‘rosyjskich’ oligarchów. Obecnie ukraińskie trolle sugerują nam nieprawdę, że Rosjanie i Sowieci to to samo. W Europie XX wieku żaden lud nie prześcignął Ukraińców i Turków w potwornym okrucieństwie, z jakim powoli i z przyjemnością, poświęconymi przez popów nożami, siekerami, widłami i piłami mordowali dzieci i kobiety. Całe rody, zasiedziałe od stuleci na polskiej ziemi w Małopolsce wschodniej ginęły w strasznych mękach z rąk Ukraińców, którzy w krwawym amoku bezkarnie szaleli na polskiej ziemi. W UPA byli zwykli Ukraińcy. Ukraińscy sąsiedzi mordowali Polaków a potem furmankami wywozili sobie ich mienie, przestępując przez jeszcze ciepłe zwłoki męczenników. Dr. Poliszczuk ocenił ilość zakatowanych Polaków na 300 000 do 400 000. Zachodni Ukraińcy to krwawe demony. Teraz są na Ukrainie pochody ku czci UPA i SS. To jedyny kraj na świecie gdzie jest jawny hitleryzm. Nie będzie zgody z Ukraińcami dopóki nie wyrzekną się hitleryzmu i jego symboli i nie uznają swej winy za to ludobójstwo. Przez to solidaryzujemy się z powstańcami donbaskimi, którzy przeciwstawili się naszemu wspólnemu śmiertelnemu wrogowi: odrodzonemu ukraińskiemu hitleryzmowi. Nie należy wspierać Ukrainy bo to jest kraj, który gloryfikuje katów Polaków. Należy hitlerowską Ukrainę osłabiać i pomagać tym, którzy ją osłabiają. 14 października 2014 r. ukraińska straż graniczna powiedziała polskiemu dziennikarzowi: „…Bandera za mało was Lachów ubił!”, „… wyprowadzić za stodołę i rozstrzelać!”( http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/wspieral-donbaskich-separatystow-teraz-ma-zakaz-wjazdu-na-ukraine%5D . Ukraińcy to nasi zacięci wrogowi. Przykład: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Ostr%C3%B3wkach Nie zmienili się. Nie żałują. Ukraińcy są gotowi ludobójstwo Polaków powtórzyć. http://politikus.ru/articles/32910-sklonnost-k-sadizmu-istoricheskaya-tradiciya-ukrainskih-nacionalistov.html

 12. kojoto
  kojoto :

  Tak ładnie wysmażony post – juz prawie dałem sie pociągnąć, a na koniec ten link do rosyjskiego portalu wszystko spaprał… Problem z wami forumowe Pigmeje, że wy byście chcieli za dużo… My i bez was nie pałamy miłością do ukraińców, a tych z banderowskim szowinistycznym zboczeniem należy zwyczajnie zutylizować. Wy byście chcieli, żebyśmy przy tym zaczęli z rozrzewnieniem wspominać sowiecką okupację, bo wam sie wydaje, że Polacy bardzo jej chcieli. Otóż jesteście w błędzie, źle wspominamy sowiecka okupację. I to nie my utożsamiamy Rosjan z sowietami, tylko Rosjanie sami się utożsamiają z sowietami. Takich Rosjan będę traktował tak samo jak Rusinów, którzy utożsamiają się z szowinizmem banderowskim. I twój problem polega na tym, że nie tylko ja, ale i ogromna większość świadomych Polaków.

 13. boruta
  boruta :

  Koidioto – znowu się wsypałeś jako chacheł – ten link co go Pani Sylwia podała to pokazuje to samo co polski film „Wołyń we krwi”— – „świadomych Polaków” – o „świadomych” banderowcy mówili – „swidomyh ukraincew” – to nie używane w Polsce – ty ukrokacapie – czerwono czarny gnoju

 14. zefir
  zefir :

  I bardzo dobrze,że administracja forum nie reaguje.Dzięki temu mamy oryginalny przekaz myśli forumowiczów.Wzrastającą popularność,Kresy pl zawdzięczają właśnie temu,że nadmiernie nie reagują na swobodę wypowiedzi.

 15. kojoto
  kojoto :

  VIS – pytam z ciekawości – Po co tracisz czas na przekonywanie rublowych trolli? Przecież oni tylko udają, że myślą i dyskutują, tak naprawdę realizują program na chłodno skalkulowanej prowokacji.

 16. ilona
  ilona :

  Bycie ” banderowcem” zaczyna się na tym forum jeżeli –skrytykujesz “wodza”, — skrytykujesz współczesną Rosję i jego cara, — skrytykujesz dawną zbrodniczą ZSRR, bo nie nazywasz ich jako żydo-bolszewi. Zauważ na ten bezsensowy wywód w środku wypowiedzi i zdania końcowe trolla Upadliny w rodzaju:[ Aż dziw, że tego nie zauważasz] [chyba zdajesz sobie z tego sprawę ] [Ośmieszyłeś się totalnie] sugerujace, że racja jest bezdyskusyjna i tylko po jego stronie. Tak jak lekko zrobili “banderowcem” Adinockę tak samo postąpili z Kojoto a wczesniej z innymi uzytkownikami. Schemat zawsze ten sam,”wodź” wydaje wyrok a reszta zaczyna kąsać.Mocno. Do skutku, aż delikwent nie zrezygnuje z komentarzy i ucieknie z tego forum. Nie wierzysz? Wystarczy poszperać archiwa.