Katastrofa F-35 w USA

Amerykański F-35 z 388. jednostki lotniczej w bazie sił powietrznych Hill w stanie Utah rozbił się na skraju pasa startowego.

Jak poinformował portal Militarnyj, F-35 z 388. jednostki lotniczej w bazie sił powietrznych Hill w stanie Utah rozbił się na skraju pasa startowego.

Do wypadku doszło w środę około 18:15 czasu lokalnego. Przedstawiciele 388. Skrzydła Myśliwskiego potwierdzili katastrofę, mówiąc, że wydarzyła się ona na północnym krańcu pasa startowego.

Zostało to zgłoszone na oficjalnym koncie 388. Skrzydła Myśliwskiego.

Zidentyfikowano samolot jako F-35 A Lightning II.

„Załogi ratunkowe zarówno w bazie, jak i poza nią zareagowały natychmiast” – poinformowali amerykańscy urzędnicy.

Jak podało później przedstawicielstwo jednostki, pilot zdołał się katapultować i został przewieziony do lokalnego centrum medycznego w celu zbadania. Przyczyna wypadku jest nieznana i zostanie zbadana.

Nie ma żadnych szczegółów dotyczących obrażeń i ich ciężkości. Tożsamości pilotów nie zostały ujawnione.

Przedstawiciele bazy powiedzieli, że wciąż pracują nad ustaleniem przyczyny katastrofy.

„Latanie samolotami wojskowymi to ryzykowny biznes, z którym wszyscy się zgadzamy, kiedy idziemy do tego. Przede wszystkim jesteśmy wdzięczni, że nic mu nie jest, ewakuował się z samolotu. Jesteśmy wdzięczni, że nikt nie został ranny” – powiedział pułkownik Craig Andrle, dowódca 388. Skrzydła Myśliwskiego.

Zobacz też: Kilkunastu zabitych w katastrofie rosyjskiego bombowca

Hill Air Force Base to największa baza samolotów F-35 w Stanach Zjednoczonych. Placówka jest wykorzystywana do oceny broni, szkolenia i działań testowych z udziałem innych typów samolotów. Jest to również duży magazyn logistyczny służący do przezbrojenia i modernizacji wielu typów samolotów, które są na służbie w Pentagonie, a także pełni szereg innych ważnych funkcji dla samolotów amerykańskich.

Pożar spowodowany wypadkiem ugaszono, a obecnie trwają poszukiwania niebezpiecznych substancji.

Zobacz też: Amerykanie przechwycili dwa rosyjskie bombowce w pobliżu Alaski

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply