Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przerwała proceder, w którym 7 podmiotów wyłudzało m.in. podatek VAT. Firmy wykorzystywały tzw. puste faktury. Działalność nieuczciwych podmiotów naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 4,5 mln zł. Wraz z odsetkami odzyskano ponad 6 mln zł.

Pracownicy podkarpackiej KAS wykryli, że 7 podmiotów gospodarczych różnych branż z woj. podkarpackiego posługiwało się fałszywymi fakturami. W latach 2015-2020 podmioty wykorzystały ok. 5,7 tys. pustych faktur na ponad 16 mln zł brutto – napisano w poniedziałkowym komunikacie KAS. Firmy zmniejszyły swoje zobowiązania z tytułu podatku VAT oraz podatków dochodowych o 4,5 mln zł. Na skutek działań KAS z odsetkami odzyskano ponad 6 mln zł.

Firmy wykorzystywały fałszywe dokumenty, które pochodziły od osoby z branży paliwowej. Faktury z pozoru wyglądały identycznie jak oryginalne dokumenty, jednak kontrolerzy wykryli szereg błędów, braków oraz rozbieżności. M.in. faktury nie były potwierdzone kopiami u sprzedawcy, który nie potwierdził ich autentyczności. Dokumenty nie były też drukowane z wykorzystaniem kasy fiskalnej, lecz innego systemu.

Właściciele firm uregulowali zaległe zobowiązania wraz z odsetkami za zwłokę wysokości ponad 6 mln zł. Trwają dalsze czynności w tej sprawie.

Zobacz także: Międzynarodowe oszustwo podatkowe wykryte przez KAS

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w sierpniu br. KAS przeprowadziła kontrole w dwóch podmiotach z grupy kapitałowej z branży transportowo-logistycznej. Wykazywały one wielomilionowe straty podatkowe, jednak w wyniku kontroli złożyły korekty deklaracji podatkowych za lata 2016-2019. Dodatkowo za 2020 rok, oprócz korekty, firmy dopłaciły 34 mln zł podatku z odsetkami.

Zobacz także: KAS wykryła w kolejnych spółkach milionowe nieprawidłowości w podatkach CIT i VAT

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply