Kanadyjska firma chce przejąć sieć Carrefour. Rząd Francji jest sceptyczny

Propozycja kanadyjskiej firmy dotycząca przejęcia francuskiej sieci Carrefour za 20 mld dol. spotkała się z niechęcią rządu w Paryżu. Agencja Bloomberg powołująca się na swoich informatorów podaje, że Francuzi chcą kupić czas, żeby bliżej przyjrzeć się ofercie.

Kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard chce za 20 mld dol. przejąć francuską sieć hipermarketów Carrefour. W środę sprawę w sceptycznym tonie skomentował minister finansów Francji, Bruno Le Maire. Jego zdaniem, państwo francuskie powinno mieć kontrolę nad dostawami żywności.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Ludzie w kraju, którzy nas obserwują, zastanawiają się, jaki będzie wpływ tej transakcji na rynek pracy oraz czy suwerenność żywnościowa będzie zagwarantowana” – powiedział Le Maire. Jego zdaniem kwestia ta jest bardzo ważna, biorąc pod uwagę wydarzenia z marca ub. roku. Wówczas, gdy w Europie zaczynała się pandemia koronawirusa, ludzie masowo wykupowali podstawowe produkty żywnościowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Dzień później minister oświadczył, że przejęcie francuskiej sieci supermarketów przez zagraniczną firmę byłoby „dużą trudnością dla nas wszystkich”.

W swoich wypowiedział, Le Maire powołał się uzyskane w 2019 roku nowe uprawnienia, dające ministrowi finansów możliwość dokonywania oceny zagranicznych inwestycji i ich blokowania. Z tego względu, zagraniczne inwestycje w obszarze np. dystrybucji żywności mogą być przedmiotem wcześniejszej oceny rządu.

Nowe wiadomości w tej sprawie podała agencja Bloomberg. Jej informatorzy, zbliżeni do sieci Carrefour i francuskiego rządu twierdzą, że resort Le Maire’a jest gotów bliżej przyjrzeć się kanadyjskiej propozycji, gdy tylko zostanie ona oficjalnie zaprezentowana. Uważają, że administracja prezydenta Emmanuela Macrona zamierza poświęcić tej sprawie tak dużo czasu, jak będzie koniecznie, żeby ocenić wpływ transakcji na rynek pracy i sektor sprzedaży detalicznej. Tym samym, obecna postawa Paryża miałaby służyć kupieniu sobie czasu.

Jak podano, biuro prezydenta Macrona odmówiło komentarza w tej sprawie, a wszelkie pytania w tej kwestii przekierowuje do ministerstwa finansów. Resort ten poinformował, że jak dotąd kanadyjska firma zainteresowana kupnem sieci Carrefour nie kontaktowała się z Paryżem i nie sygnalizowała swoich planów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Media informują, że sieć Carrefour to największy prywatny pracodawca we Francji, zatrudniający około 100 tys. osób. Z tego względu istnieje możliwość, że w razie ewentualnej transakcji francuski rząd będzie domagał się od Alimentation Couche-Tard zobowiązania do ochrony miejsc pracy.

Czytaj także: Carrefour wprowadza ukraińskie artykuły do kolejnych sklepów w Polsce

Forsal.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz