Rząd Kanady wyśle ukraińskim żołnierzom m.in. karabiny (w tym maszynowe i snajperskie), pistolety oraz 1,5 mln sztuk amunicji, o łącznej wartości ponad 7 mln dol.

We wtorek rząd Kanady oficjalnie ogłosił swoją decyzję o dostarczeniu Ukrainie dodatkowej pomocy militarnej, żeby pomóc ukraińskim siłom zbrojnym w obronie przed ewentualną rosyjską agresją.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1259.18 PLN    (5.72%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podano, Kanada przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy broń śmiercionośną i powiązany sprzęt dodatkowy o wartości 7 mln dolarów. W skład pomocy wchodzą m.in.: karabiny maszynowe, pistolety, karabiny, 1,5 mln sztuk amunicji, karabiny snajperskie. Zaznaczono, że to wsparcie, podobnie jak dotychczasowe, to „znacząca i skoordynowana odpowiedź ze strony Kanady na rozwój sytuacji na Ukrainie” i „destabilizujące działania” ze strony rosyjskiej.

W oficjalnym komunikacie Kanada podkreśla, że wspiera suwerenność, integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy. Potępia też rosyjską agresję i wzmacnia wojsk przy ukraińskich granicach. Kanadyjski rząd wyraził też swoje zaangażowanie w dyplomatyczne rozwiązanie problemu i wezwał Rosję do deeskalacji, zaznaczając, że wszelka dalsza agresja ze strony Moskwy spotka się „z poważnymi konsekwencjami, w tym poprzez skoordynowane sankcje”.

Cytowana w komunikacie kanadyjska minister obrony, Anita Anand wyraził w imieniu Kanady głębokie zaniepokojenie działaniami militarnymi Rosji wokół Ukrainy. Dodała, że decyzja o wysłaniu bron defensywnej i zapadła po rozmowach ze stroną ukraińską. Poparcie dla Ukrainy wyraziła też szefowa kanadyjskiej dyplomacji, Mélanie Joly.

Czytaj także: Ukraina: mamy więcej broni przeciwpancernej niż Rosja czołgów przy granicy

Łączna wartość sprzętu wojskowego różnego rodzaju, jaki Kanada przekazała Ukraińcom od 2015 roku, przekroczyła 23 mln dolarów kanadyjskich. Dotąd wysłano im m.in. sprzęt łączności, mobilny szpital polowy oraz kamizelki kuloodporne. Od 2014 roku Kanada przekazała Ukrainie różne pakiety pomocowe o łącznej wartości ponad 890 mln dol. Z kolei kanadyjscy wojskowi w ramach Operacji Unifier przeprowadzili ponad 700 szkoleń dla ponad 33 tys. ukraińskich żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa w zakresie taktyki pola walki, manewru oraz zaawansowanych zdolności wojskowych.

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow oficjalnie podziękował na Twitterze rządowi Kanady, Kanadyjczykom i minister Anand za udzielone wsparcie.

Przypomnijmy, że na początku lutego br. Kanada dostarczyła Ukrainie „nieśmiercionośny sprzęt wojskowy”. Ładunek ten obejmował m.in. sprzęt ochrony osobistej, a także sprzęt do prowadzenia nadzoru i rozpoznania.

Wcześniej Kanada poinformowała o trzyletnim przedłużeniu i znacznej rozbudowie wojskowej misji szkoleniowej na Ukrainie. Ottawa obiecała także zwiększenie finansowania programów rozwojowych na Ukrainie, zacieśnienie współpracy wywiadowczej i wysłanie nieśmiercionośnego sprzętu. Jednak rząd Justina Trudeau do tej pory wstrzymywał się z przekazaniem broni na Ukrainę.

Zobacz też: Media: Kanada może wysłać Ukrainie granatniki Carl Gustaf i karabiny snajperskie

canada.ca / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz