Odbudowany w 1903 po zniszczeniach w XVIII wieku i spalony w 1943 kościół pw. Świętej Trójcy w miejscowości Okopy Świętej Trójcy u ujścia Zbrucza do Dniestru zostanie jutro rekonsekrowany.

Msza święta odpustowa odbędzie się jutro o godzinie 11.

Kościół został wybudowany w 1693 roku z fundacji Jana III Sobieskiego. Został zniszczony w 1769 podczas konfederacji barskiej, odbudowany w 1903. W „Nie – Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego Okopy Świętej Trójcy zostały określone mianem „ostatniego przyczółka arystokracji”. W miejscowej twierdzy bronił się Kazimierz Pułaski ze swoimi konfederatami.

Podczas II wojny światowej został spalony przez bandy UPA.

W II Rzeczypospolitej miejscowość Okopy Świętej Trójcy znajdowała się w powiecie borszczowskim obwodu tarnopolskiego.

prawy.pl/Kresy.pl

Jutro powtórna konsekracja kościoła w Okopach Św. Trójcy spalonego w 1943 przez UPA
Oceń ten artykuł

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz