Julia Skripal wystąpi o azyl polityczny?

Kuzynka córki Siergieja Skripala ujawniła na antenie rosyjskiej telewizji, że Julia Skripal, otruta wraz z ojcem środkiem paralityczno-drgawkowym w Wielkiej Brytanii, będzie podejmować działania ws. azylu politycznego.

​Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti poinformowała w poniedziałek, że Julia Skripal, córka byłego oficera GRU, razem z którym ponad miesiąc temu padła ofiarą ataku chemicznego w brytyjskim Salisbury, zamierza wystąpić o azyl polityczny.

Rosyjskie media powołują się na jedną z krewnych Julii Skripal, Wiktorię Skripal, która wskazała na taką możliwość w jednym z programów rosyjskiej telewizji.

Wiem, że będzie oświadczenie Julii Skripal w sprawie azylu politycznego – powiedziała, ale nie zdradziła żadnych bliższych informacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

To nie pierwszy raz, gdy Wiktoria Skripal podaje tego rodzaju informacje dotyczące swoich krewnych. Kilka dni temu rosyjska telewizja Rossija-1 wyemitowała nagranie audio, które ma przedstawiać rozmowę telefoniczną jaką miała odbyć Wiktoria z leżącą w brytyjskim szpitalu Julią Skripal. Kuzynka otrutej Rosjanki stwierdziła, że kiedy otrzyma wizę, to przyleci do niej. Julia Skripal miała odpowiedzieć jednak: Nikt ci nie da wizy, Wika. Zaznaczyła także, że wątpliwe, by udało im się zobaczyć.

Dziennikarze telewizji zaznaczyli, że nie mogą potwierdzić autentyczności nagrania. W rozmowie z agencją Interfax Wiktoria Skripal potwierdziła przeprowadzenie rozmowy z kuzynką.

W wydanym w ubiegły czwartek oświadczeniu córka byłego oficera GRU poinformowała, że czuje się coraz lepiej i prosi o uszanowanie prywatności jej samej i jej rodziny. Oświadczenie zostało wydane za pośrednictwem londyńskiej policji. Julia Skripal zaznaczyła że cała ta sytuacja jest dość dezorientująca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, brytyjska gazeta „Sunday Times” podała w niedzielę, że Siergiej Skripal i jego córka otrzymają szansę przeniesienia do USA, gdzie dzięki MI6 i CIA dostaną nową tożsamość. Źródło na które powołuje się „Sunday Times” zaznaczyło, że oczywistym miejscem na ich przesiedlenie są Stany Zjednoczone, gdzie będzie mniej prawdopodobne, że ktoś będzie próbował ich zabić i będzie ich łatwiej chronić. Dodano również, że rozważane są także pozostałe kraje wchodzące w skład tzw. sojuszu wywiadowczego pięciorga oczu (The Five Eyes), tj. Australia, Kanada i Nowa Zelandia.

Były pułkownik GRU Siergiej Skripal i jego córka Julia trafili do szpitala na początku marca po zaatakowaniu środkiem paralityczno-drgawkowym w brytyjskim Salisbury. Ich stan określano jako krytyczny. Wielka Brytania oskarżyła Rosję o otrucie ich środkiem o nazwie Nowiczok, czemu rosyjskie władze stanowczo zaprzeczyły. Sprawa doprowadziła do wydalenia ponad 140 rosyjskich dyplomatów przez kraje Unii Europejskiej i NATO, a także Ukrainę i Australię. Rosja odpowiedziała na te działania retorsjami.

rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz