Julia Skripal wystąpi o azyl polityczny?

Kuzynka córki Siergieja Skripala ujawniła na antenie rosyjskiej telewizji, że Julia Skripal, otruta wraz z ojcem środkiem paralityczno-drgawkowym w Wielkiej Brytanii, będzie podejmować działania ws. azylu politycznego.

​Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti poinformowała w poniedziałek, że Julia Skripal, córka byłego oficera GRU, razem z którym ponad miesiąc temu padła ofiarą ataku chemicznego w brytyjskim Salisbury, zamierza wystąpić o azyl polityczny.

Rosyjskie media powołują się na jedną z krewnych Julii Skripal, Wiktorię Skripal, która wskazała na taką możliwość w jednym z programów rosyjskiej telewizji.

Wiem, że będzie oświadczenie Julii Skripal w sprawie azylu politycznego – powiedziała, ale nie zdradziła żadnych bliższych informacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

To nie pierwszy raz, gdy Wiktoria Skripal podaje tego rodzaju informacje dotyczące swoich krewnych. Kilka dni temu rosyjska telewizja Rossija-1 wyemitowała nagranie audio, które ma przedstawiać rozmowę telefoniczną jaką miała odbyć Wiktoria z leżącą w brytyjskim szpitalu Julią Skripal. Kuzynka otrutej Rosjanki stwierdziła, że kiedy otrzyma wizę, to przyleci do niej. Julia Skripal miała odpowiedzieć jednak: Nikt ci nie da wizy, Wika. Zaznaczyła także, że wątpliwe, by udało im się zobaczyć.

Dziennikarze telewizji zaznaczyli, że nie mogą potwierdzić autentyczności nagrania. W rozmowie z agencją Interfax Wiktoria Skripal potwierdziła przeprowadzenie rozmowy z kuzynką.

W wydanym w ubiegły czwartek oświadczeniu córka byłego oficera GRU poinformowała, że czuje się coraz lepiej i prosi o uszanowanie prywatności jej samej i jej rodziny. Oświadczenie zostało wydane za pośrednictwem londyńskiej policji. Julia Skripal zaznaczyła że cała ta sytuacja jest dość dezorientująca.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, brytyjska gazeta „Sunday Times” podała w niedzielę, że Siergiej Skripal i jego córka otrzymają szansę przeniesienia do USA, gdzie dzięki MI6 i CIA dostaną nową tożsamość. Źródło na które powołuje się „Sunday Times” zaznaczyło, że oczywistym miejscem na ich przesiedlenie są Stany Zjednoczone, gdzie będzie mniej prawdopodobne, że ktoś będzie próbował ich zabić i będzie ich łatwiej chronić. Dodano również, że rozważane są także pozostałe kraje wchodzące w skład tzw. sojuszu wywiadowczego pięciorga oczu (The Five Eyes), tj. Australia, Kanada i Nowa Zelandia.

Były pułkownik GRU Siergiej Skripal i jego córka Julia trafili do szpitala na początku marca po zaatakowaniu środkiem paralityczno-drgawkowym w brytyjskim Salisbury. Ich stan określano jako krytyczny. Wielka Brytania oskarżyła Rosję o otrucie ich środkiem o nazwie Nowiczok, czemu rosyjskie władze stanowczo zaprzeczyły. Sprawa doprowadziła do wydalenia ponad 140 rosyjskich dyplomatów przez kraje Unii Europejskiej i NATO, a także Ukrainę i Australię. Rosja odpowiedziała na te działania retorsjami.

rmf24.pl / Kresy.pl




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz