Rosyjski urząd kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej – Rosselhoznadzor podjął decyzją o całkowitym zakazie wwozu wieprzowiny z Białorusi.

Decyzja Rosselhoznadzoru o zakazie wwożenia mięsa wieprzowego i żywych świń z Białorusi obowiązuje od dnia 10 kwietnia. Rosyjski urząd podjął swoją decyzję po tym gdy w ośmiu próbkach wieprzowiny z sąsiedniego państwa wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Rosjanie wymieniają w tym kontekście kiełbasę krakowską i kiełbasę “Czosnkowy Smak” produkowane przez “Gomelskij Miasokombinat”.

Rosselhoznadzor twierdzi też, że jeszcze 5 marca bieżącego roku wysłał do swojego białoruskiego odpowiednika pismo z prośbą o konkretną informację w kwestii występowania Afrykańskiego Pomoru Świń na Białorusi. Ze strony białoruskiej nie wysłano żadnej pisemnej odpowiedzi. Rosjanie twierdzą, że otrzymali jedynie telefoniczną informację o tym, że w kraju zachodniego sąsiada nie wykryto żadnych ognisk choroby powodowanej przez wirusa. “Może to sugerować, że służba weterynaryjna Republiki Białoruś ukrywa fakt obecności wirusa” – portal opozycyjnej gazety białoruskiej “Narodna Wolja” cytuje rosyjski komunikat.

Zakaz wprowadzony przez Rosselhoznadzor jest całkowity. Dotyczy importu żywych świń oraz wszelkich produktów i półproduktów wieprzowych z terenu Białorusi, a także materiału genetycznego. Embargo objęło także dostawy mięsa dzików i produktów pochodnych, łącznie ze skórami i trofeami. Zakaz objął nawet naturalne pasze dla świń.

Pod koniec marca władze Polski podjęły decyzję o budowie specjalnego płotu wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą, który ma blokować migrację dzików z tych krajów i w ten sposób zapobiegać przenoszeniu Afrykańskiego Pomoru Świń.

nv-online.info/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply