W Czechach rozpoczął się spis ludności, przeprowadzany co 10 lat. Do wskazania w spisie narodowości polskiej, w ramach akcji #jeżechpolok zachęca piosenkarka Ewa Farna.

Jak poinformował we wtorek portal Głos – Gazeta Polaków w Republice Czeskiej, w ramach akcji #jeżechpolok piosenkarka Ewa Farna zachęca do wzięcia udziału w spisie ludności w Czechach i wskazania w niej narodowości polskiej.

„Swoje uczestnictwo w tegorocznym spisie ludności i zadeklarowanie narodowości polskiej zapowiedziała również Ewa Farna. Wystąpiła ona w spocie kampanijnym, przygotowanym przez Centrum Polskie przy Kongresie Polaków w Republice Czeskiej” – poinformowała gazeta.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Udział w czeskim spisie jest obowiązkowy nie tylko dla obywateli Czech, ale również dla cudzoziemców posiadających w tym kraju zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy. Dotyczy on również Czechów mieszkających za granicą oraz bez stałego miejsca zamieszkania, np. bezdomnych. Kwestionariusz elektroniczny jest dostępny w językach: czeskim, angielskim, niemieckim, polskim, rosyjskim, romskim, ukraińskim i wietnamskim. W Czechach spis powszechny odbywa się co dziesięć lat.

Czeski Urząd Statystyczny chce, aby do poszczególnych rubryk wpisywać dane niezwiązane z okresem pandemii. Na przykład, jeśli ktoś obecnie pracuje zdalnie z domu, to w odpowiedniej rubryce powinien wpisać czas dojazdu do zakładu pracy.

Wśród spisowych pytań znajdują się dwa, na które odpowiedź nie jest obowiązkowa: o narodowość i wyznanie. Istnieje możliwość wpisania podwójnej narodowości, w związku z czym przedstawiciele organizacji Polaków z Czech apelują do rodaków czujących się Polakami, aby wpisywali tylko jedną narodowość – polską. Wynika to z tego, że choć tzw. podwójna narodowość będzie ujmowana w statystykach, to jednak nie będzie miała wpływu na sytuację polskiej mniejszości. Od liczby osób deklarujących narodowość polską będzie między innymi zależała wysokość przyszłego finansowania polskich organizacji, szkół oraz zachowanie dwujęzycznych nazw w niektórych powiatach. Spis powinien też pokazać sytuację polskiej mniejszości na Zaolziu, które również są częścią Kresów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz: Polak z Zaolzia wiceszefem czeskiej chadecji

Kresy.pl/Głos

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz