Litwa stawia na granicach z Rosją i Białorusią dodatkowe zapory, których celem jest zatrzymanie ewentualnego natarcia. Jak czytamy, w specjalnych punktach magazynowane będą “jeże, harmonijki czy zęby smoka”.
W czwartek litewski resort obrony poinformował o planach wzmocnienia granicy z Rosją i Białorusią. Zapory, które staną na wspomnianych granicach, zostały zaprezentowane na poligonie generała Silvestro Žukauskasa. Litewskie ministerstwo podkreśla, że mają one przeciwdziałać mobilności wroga. “W przypadku agresji pozwoliłyby one na zablokowanie i spowolnienie działań wrogich państw przeciwko Republice Litewskiej” – wskazano w komunikacie.
Jak podkreślono, chodzi o jeże, druty kolczaste, harmonijki i tzw. “zęby smoka” (rodzaj zapory przeciwczołgowej).
“Zapora inżynieryjna zademonstrowana ‘na drodze’ jest jednym ze sposobów, w jaki za pomocą zgromadzonych narzędzi inżynieryjnych, w nowo powstałych flotach instrumentów, możliwe jest zablokowanie ruchu wroga. (…) Wszystkie te środki są skuteczne w powstrzymywaniu wroga, jak pokazują ukraińskie doświadczenia” – oświadczył Laurynas Kasčiūnas, minister obrony narodowej Litwy.
🇱🇹 A new site for defence obstacles was opened today in Lithuania, one of 27 planned along our borders with Russia and Belarus. These sites will stockpile counter-mobility obstacles like “dragon’s teeth” and “hedgehogs” to help strengthen our defence and security. pic.twitter.com/zkl0XROt9Y
— Lithuanian MOD 🇱🇹 (@Lithuanian_MoD) August 22, 2024
Czytaj: “Od 1945 roku takich umocnień nie było” – szef MON o projekcie “Tarcza Wschód”
Wzdłuż granic z Rosją i Białorusią ma stanąć 27 parków, przeznaczonych do magazynowania umocnień. Do końca roku litewskie siły zbrojne mają otrzymać komplet umocnień.
W komunikacie podkreślono, że Litwa koordynuje działania w zakresie przeciwdziałania mobilności wroga z Estonią i Łotwą. “W tej dziedzinie prowadzona jest również aktywna współpraca z Polską w zakresie przygotowań do obrony przesmyku suwalskiego. To przestrzeń szerokości około 100 km między Polską a Litwą, która oddziela obwód królewiecki od Białorusi” – czytamy.
Zobacz także: Sekretarz Stanu w MON: “Tarcza Wschód ma pozwolić na odepchnięcie wroga, niedopuszczenie go na terytorium Polski”
kam.lt / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!