Litewskie Ministerstwo Oświaty i Nauki w tym roku zamierza powołać nowe litewskie grupy przedszkolne w kilku miejscowościach w rejonie wileńskim. Grupy te mają powstać w Bukiszkach, Bendarach, Czarnym Borze, Awiżeniach. W podwileńskich Awiżeniach w tym roku ministerstwo planuje otwarcie nowego przedszkola.

Zwiększenie liczby litewskich grup przedszkolnych resort uzasadnia prośbami rodziców rejonu wileńskiego.

Ministerstwo Oświaty i Nauki w okresie 2011-2014 powołało i utrzymuje 22 nowe grupy dla przedszkolaków i zerówkowiczów w Czarnym Borze, Wojdatach, Bukiszkach, Bendarach, Suderwi, Ciechanowiszkach, Ławaryszkach. W tymże okresie litewskie grupy przedszkolne powołano również w rejonie solecznickim: w litewskim Gimnazjum Tysiąclecia Litwy w Solecznickach oraz litewskiej Szkole Podstawowej w Butrymańcach.

Ministerstwo Oświaty i Nauki koordynuje 22 szkoły w południowo-wschodniej części Litwy w większości zamieszkanej przez polską mniejszość. W 13 szkołach działają przedszkolne grupy i zerówki. W okresie 2014-2015 uczęszczało do nich 537 przedszkolaków oraz 146 zerówkowiczów.

W rejonach wileńskim i solecznickim, zwarcie zamieszkanych przez mniejszość polską, jako jedynych rejonach na Litwie tworzone są obok szkół samorządowych, najczęściej z polskim językiem nauczania, również szkoły rządowe z litewskim językiem nauczania finansowane z budżetu państwa. Decyzja o ich utworzeniu, wielkości oraz profilu podejmowana jest bez konsultacji z zainteresowanym samorządem oraz mieszkańcami. Szkoły rządowe mają większe budżety, jako nowe placówki są bardzo dobrze wyposażone, posiadają sale sportowe, których brakuje w szkołach samorządowych.

L24.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply