„Nowaja Gazieta” nie ujawniła, skąd posiada dokument. Wydanie twierdzi, że znalazł się on na biurku włodarzy Kremla między 4 a 12 lutego 2014 roku, a więc wtedy, gdy prezydentem był jeszcze Wiktor Janukowycz. Dotyczył on planu aneksji części terytorium Ukrainy przez Rosję.

W przygotowaniu dokumentów miał uczestniczyć m.in. biznesmen Konstantin Małofiejew, miliarder i założyciel funduszu nwestytycjnego Marshall Capital Partner. Nieznane jest jednak samo pochodzenie dokumentu, nie wiadomo też, czy jest on autentyczny.

W ujawnionym dokumencie mowa jest m.in. o Wiktorze Janukowyczu. Jego autorzy nisko oceniają walory moralne byłego ukraińskiego prezydenta. Wspomina się, że Janukowycz boi się oddawać urząd prezydenta i gotów jest „sprzedać” lojalne sobie służby w zamian za zachowanie stanowiska.

Autorzy dokumentu zalecają „pragmatyczną” politykę wobec Ukrainy. Według nich Rosja jest „zobowiązana” do przeciwdziałania „intrygom Unii Europejskiej” na obszarze państwa ukraińskiego. Zaleca się też wykorzystanie mechanizmu „euroregionów” do zintegrowania z obszarem Rosji prorosyjskich obwodów na Ukrainie. Podkreśla się, że konstytucja ukraińska nie przewiduje cesji terytorium, więc „euroregiony” mogą być w tym wypadku alternatywą dla związania z Rosją południowych i wschodnich obwodów ukraińskich.

W dokumencie wspomina się również o tym, że należałoby „prorosyjskiemu dryfowi” regionów wschodnich i południowych nadać pewną bazę polityczną i uzasadnienie moralne. Oficjalnie miałaby to być reakcja na wypowiedzenie posłuszeństwa władzy w Kijowie przez regiony zachodnie. Na Wschodzie i Południu zachodziłby więc niejako proces wypowiadania posłuszeństwa państwu ukraińskiemu, co sprzyjałoby integracji tych regionów z Rosją. Jako drogę do tego celu wskazuje się wysuwanie żądań przez te regiony, by Ukraina nadała południowemu wschodowi rozszerzone uprawnienia władzy miejscowej.

„Nowaja Gazieta” twierdzi też, że w dokumencie jest mowa o docelowym przeprowadzeniu referendów w prorosyjskich regionach na rzecz przyłączenia ich do Rosji. Rosja miałaby być gwarantem praw ludności tych regionów.

„Nowaja Gazieta” / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • tutejszym
   tutejszym :

   No to co ja Wam powiem to powiem. Ta informacja jest na pewno prawdziwa. Służby i sztab J. E. Putina na pewno pracują wydajnie i poprawnie. Tych planów alternatywnych w wojnie Rosji z Ukrainą na pewno jest wiele. Jednym z wariantów jest opublikowany w „Nowaja Gazieta”. Nic z tego nie wynika. Każdy z wariantów ma odniesienia do chwili obecnej. Świadczy to dobrze o ich wykonaniu. Plan i wariant aktualnej polityki FR wobec UA jest tajny i dobrze wykonywany. Tak jak dobrze świadczy gorliwa obrona Putina przez co poniektórych Forumowiczów. Chociaż powiadają że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu…

 1. votum_separatum
  votum_separatum :

  Ciekawe czy internetowi troglodyci oraz ukraińscy agenci wpływu okupujący to forum sięgną do oryginału, czy będą linkować wątpliwej prawdziwości bełkot Polska The Times? To dobrze świadczy o Rosjanach, że przygotowali plany powrotu ziem po przejęciu władzy przez juntę. Oczywiście nie można było się spodziewać, że ludność która zawsze czuła i głosowała inaczej niż zachodnia Ukraina poprą Majdan i wystarczyło ich wspomóc. W Polsce Sztab Generalny też powinien przygotować palny wkroczenia na ziemie polskie znajdujace się pod ukraińską okupacją. Zresztą wątpię, czy ta V kolumna wewnątrzrosyjska zdołała wejść w posiadanie jakichkolwiek dokumentów. Świadczyłoby to chyba, że „Nowaja Gazieta” jest utrzymywana z kremlowskich pieniędzy dla pozorów demokracji. Inaczej, wbrew agitpropagandzie naszoforumowych Ukraińców należy zaprzeczyć istnieniu reżimu W. Putina, którego służby dopuszczają do takich wycieków.