Jakakolwiek decyzja Finlandii zezwalająca na „koncentrację” wojsk na granicy z Rosją zostanie odebrana przez Moskwę jako zagrożenie, stwierdził w środę Kreml po tym, jak Polska zaproponowała wysłanie doradców wojskowych, aby pomogli Helsinkom nadzorować granicę.

Jak informuje agencja prasowa Reuters, jakakolwiek decyzja Finlandii zezwalająca na „koncentrację” wojsk na granicy z Rosją zostanie odebrana przez Moskwę jako zagrożenie, stwierdził w środę Kreml po tym, jak Polska zaproponowała wysłanie doradców wojskowych, aby pomogli Helsinkom nadzorować granicę.

Zapytany podczas rozmowy telefonicznej z reporterami o polską ofertę dla Finlandii, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „To absolutnie zbędne działanie w celu zapewnienia bezpieczeństwa granic, ponieważ nie ma tam żadnego zagrożenia”.

„Finowie muszą być wyraźnie świadomi, że będzie to dla nas zagrożenie – wzrost koncentracji jednostek wojskowych na naszych granicach”.

“Jakiekolwiek planowane rozmieszczenie byłoby niesprowokowane i nieuzasadnione” – stwierdził Pieskow.

Jak podaje RMF FM, na prośbę władz w Helsinkach, w związku z narastającym kryzysem migracyjnym na granicy z Rosją w Finlandii rozpoczyna misję Europejska Agencja Straży Granicznej Frontex. Na razie, misja Frontexu będzie liczyła 50 oficerów z wielu państw członkowskich Unii Europejskiej. Wśród nich jest też dwóch funkcjonariuszy z Polski. Na pograniczu fińsko-rosyjskim mają działać dwa miesiące.

Rzecznik unijnej agencji, Piotr Świtalski, powiedział w rozmowie z RMF FM, że chodzi między innymi o wspólne patrole, sprawdzanie dokumentów czy identyfikację cudzoziemców. Mundurowi zabrali ze sobą sprzęt:

„Oprócz sprzętu zimowego, czyli bardzo ciepłej odzieży, głównie są to lornetki, kamery termowizyjne, wozy patrolowe. Mamy też mobilny bus patrolowy ze sprzętem obsługującym granicę, tak jak właśnie kamery termowizyjne”.

Jak pisaliśmy, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przekazał, że Polska pomoże Finlandii w ochronie granicy. Chodzi o pomoc w powstrzymaniu napływu nielegalnych imigrantów. Do Finlandii zostaną skierowani specjaliści, którzy m.in. brali udział w przygotowaniu bariery na polsko-białoruskiej granicy. Siewiera wskazał, że strona fińska “notuje niespotykany wzrost prób nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów posiadających wizy wystawione w Federacji Rosyjskiej”, w związku z czym nazwał koniecznością decyzję o zamknięciu przejść granicznych między Finlandią a Federacją Rosyjską.

We wtorek premier Finlandii Petteri Orpo ogłosił decyzję o całkowitym zamknięciu granicy z Rosją, w związku z masowym napływem migrantów. Decyzja wejdzie w życie w nocy ze środy na czwartek. Granica będzie zamknięta przez dwa tygodnie, do 13 grudnia br.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply