Włochy nie wyślą żadnego ze swoich żołnierzy do walki na Ukrainie, powiedział minister spraw zagranicznych tego państwa Antonio Tajani.

We włoskim Fiuggi rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie ministrów spraw zagranicznych grupy G7. Obejmuje ona, poza gospodarzami, USA, Francję, Wielka Brytanię, Niemcy, Japonię, Kanadę, a dodatkowo szefa dyplomacji Unii Europejskiej. G7 jest jedną z głównych płaszczyzn koonrdynowania polityki państwa zachodnich wobec wojny na Ukrainie. Stąd minister spraw zagranicznych Włoch uznał za wskazane wygłoszenie odrębnej deklaracji.

„Nie wyślemy żadnego żołnierza do walki na Ukrainie”, powiedział Tajani, który jest również wicepremierem w rządzie Giorgii Meloni, jak zacytowała agencja ANSA. „Pomagamy Kijowowi politycznie, finansowo i militarnie, wysyłając pomoc, ale nie wyślemy żołnierzy do walki na Ukrainie. – podkreślał Tajani, która zarazem zaznaczył, główne zastrzeżenie w polityce wspierania Ukrainy – Musimy uniknąć eskalacji, Rosja bierze na siebie poważną odpowiedzialność, wysyłając północnokoreańskich żołnierzy do walki i werbując Hutich i irańskich pełnomocników”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył po lutowym spotkaniu z europejskimi przywódcami, że nie wyklucza możliwości wysłania na Ukrainę wojsk przez niektóre kraje UE i NATO. Ocenił, że obecnie “nie ma konsensusu w tej sprawie”. Prezydent Andrzej Duda przekazał wówczas, że kwestia wysłania żołnierzy na Ukrainę wywołała “żarliwą dyskusję” wśród europejskich liderów. Jak dodał, w kwestii pomocy w rozminowywaniu Ukrainy czy pilnowania granic, “uczestniczący w dyskusji byli otwarci”. Wcześniej premier Słowacji Robert Fico powiedział, że kilku członków NATO i Unii Europejskiej rozważa wysłanie żołnierzy na Ukrainę na zasadzie dwustronnej umowy z Ukrainą.

Sprawa ponownie stała się kwestią publicznych spekulacji jesienią. Na początku października minister spraw zagranicznych Węgier poinformował, że Unia Europejska w nowej propozycji rozszerzenia mandatu misji szkoleniowej ukraińskiej armii, EUMAM proponuje wysłanie „doradców wojskowych UE na Ukrainę w celu realizacji zadań koordynacyjnych”. Opcję wysłania wojska na Ukrainę zdecydowanie popierał ustępujący rząd Litwy.

Deklaracja szefa włoskiej dyplomacji nastąpiła po eskalacji wojny na Ukrainie. Po zgodzie na użycie amerykańskich rakiet do uderzeń na terytorium Rosji, jakie udzielił niedawno prezydent USA Joe Biden, podobnie postąpiły władze Wielkiej Brytanii. Rosyjscy blogerzy wojenni na Telegramie i urzędnik wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości powiedzieli, że Kijów wystrzelił w środę brytyjskie pociski manewrujące Storm Shadow w kierunku rosyjskiego regionu kurskiego. Ministerstwo Obrony Rosji twierzdziło, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dwa brytyjskie pociski manewrujące Storm Shadow, ale nie podało, gdzie.

Po tym, jak Ukraina po raz pierwszy uderzyła w cel wojskowy w Rosji przy użyciu amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu, po zniesieniu przez Waszyngton ograniczeń w ich stosowaniu, Moskwa zmieniła swoją doktrynę nuklearną, aby umożliwić odpowiedź bronią strategiczną, także na uderzenie bronią konwencjonalną.

21 listopada na zakłady przemysłu rakietowego JużMasz w ukraińskim Dnieprze wystrzelony został całkowicie nowy środek bojowy. Ukraińcy definiowali, go początkowo jako interkontynentalny pocisk balistyczny RS-26 (zdolnych do przenoszenia wielu głowin atomowych, zasilany paliwem stałym, o zasięgu 5800 km). Byłoby to pierwszym w historii użyciem interkontynentalnego pocisku balistycznego w działaniach bojowych.

W specjalnym kilkuminutowym orędziu prezdeynt Rosji Władimir Putin zaprzeczył jednak użyciu pocisku interkontynentalnego twierdząc, iż zastosowano „jeden z najnowszy systemów rakietowy pośredniego zasięgu” oraz „rakietę balistyczną w wersji hipersonicznej, nienuklearnej”, która ma osiągać prędkość 10 machów, a więc być niezniszczalna. „Od tego momentu, jak wielokrotnie podkreślaliśmy, konflikt na Ukrainie, sprowokowany przez Zachód, nabrał elementów natury globalnej” – powiedział Putin.

ansa.it/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply